Rola inhalatora siateczkowego w nebulizacji u małych dzieci. Budowa, działanie, zalety i wady inhalatorów mesh

Nebulizacja stosowana jest w terapii wielu schorzeń układu oddechowego u dzieci, a wybór odpowiedniego inhalatora do jej prowadzenia umożliwia szybkie i skuteczne podanie leku w postaci wziewnej. Wśród dostępnych urządzeń znajdują się inhalatory siateczkowe. Czy to dobry zakup?

Inhalatory to urządzenia, których zadaniem jest podawanie leków bezpośrednio do układu oddechowego poprzez nebulizację. Dochodzi wtedy do wytworzenia aerozolu, czyli układu płynnych cząsteczek zawieszonych w gazie. Wdychane cząsteczki docierają do dróg oddechowych, w tym do nosa, gardła, tchawicy, oskrzeli i płuc, aby dać efekt terapeutyczny.

W użyciu znajdują się inhalatory pneumatyczne (pneumatyczno-tłokowe, kompresorowe) wyposażone w sprężarkę, czyli kompresor gazu, inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem (pMDI), inhalatory ultradźwiękowe. Pod koniec lat 90. XX wieku w sprzedaży pojawiła się najnowsza generacja inhalatorów określanych jako siateczkowe.

Inhalator siateczkowy – co to jest?

Inhalator siateczkowy, inaczej membranowy lub mesh (od ang. mesh – siatka) wytwarza aerozol poprzez przepuszczanie leku przez wibrującą membranę w formie siateczki. 

Powstały w inhalatorach siateczkowych aerozol jest monodyspersyjny, czyli jego krople mają jednorodną wielkość wynoszącą około 1-5 μm (MMAD). Przekłada się to na lepszą efektywność w terapii, ponieważ aerozole o takich parametrach docierają aż do pęcherzyków płucnych. O procencie cząsteczek we właściwym rozmiarze informuje frakcja respirabilna (FPF%), która dla inhalatorów siateczkowych powinna wynosić co najmniej 65%, a im wyższa wartość, tym lepiej.

Zastosowanie inhalatora siateczkowego pozwala też na ograniczenie strat leku przez bardzo niską przestrzeń rezydualną, czyli przestrzeń martwą. Oznacza to, że dawkę leku można wykorzystać w największym stopniu.

Dodatkowym atutem jest brak głośnej sprężarki gazu, dlatego inhalator siateczkowy dla dziecka może być bardzo dobrą alternatywą dla modelu pneumatycznego z powodu cichej pracy.

Budowa inhalatora siateczkowego

Siateczkowe inhalatory składają się z kilku elementów:

– Głowica – górna część urządzenia, która wyposażona jest w siateczkę (membranę) z tysiącami drobnych oczek. Tutaj umieszcza się lek do przygotowania aerozolu.

– Maseczka lub ustnik – podpinane do głowicy.

– Pojemnik na baterie – dolna część inhalatora, w której znajdują się baterie. Służy również jako uchwyt urządzenia. Wybrane modele wyposażone są w zasilacz.

Inhalatory siateczkowe pod kątem swoich wymiarów są niewielkie i dodatkowo mają niski ciężar, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się również poza domem, na przykład w przedszkolu, szkole, pracy, podróży.

Zalety i wady inhalatorów siateczkowych

Na tle pozostałych typów inhalatorów modele siateczkowe charakteryzują się wieloma zaletami, jednak należy pamiętać o tym, że mają też kilka wad, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Zalety inhalatorów siateczkowych:

– Wytwarzanie aerozolu monodyspersyjnego, czyli o cząsteczkach o jednorodnej wielkości – przekłada się na wyższą skuteczność nebulizacji w pokonaniu z aerozolami polidyspersyjnymi, czyli o cząsteczkach w różnych wielkościach.

– Produkowane cząsteczki mają bardzo małe rozmiary około 1-5 μm (MMAD) – dzięki temu trafiają bezpośrednio do płuc, dlatego inhalacja przynosi lepsze efekty niż w przypadku cząsteczek o większych rozmiarach.

– Niska przestrzeń rezydualna, martwa – powoduje, że prawie cały lek umieszczony w inhalatorze jest przerabiany na mgiełkę.

– Brak hałasu – nebulizacja odbywa się niemalże bezgłośnie.

– Wygodne użytkowanie w domu i poza nim – także u małych dzieci.

Wady inhalatorów siateczkowych:

– Wyższa cena – inhalatory mesh są droższe od pneumatycznych.

– Wymagają systematycznego czyszczenia – po nebulizacji należy oczyścić głowicę z siateczką, aby inhalator siateczkowy mógł zachować swoje paramenty pracy.

– Drogie części zamienne – w przypadku konieczności wymiany głowicy (zwykle co 4-6 miesięcy) koszt jej zakupu może wynieść nawet ponad połowę ceny urządzenia.

– Dłuższy czas inhalacji – w porównaniu do inhalatorów pneumatycznych.

– Nie nadają się do każdego preparatu – nie należy stosować ich z preparatami o większej gęstości, na przykład z kwasami hialuronowymi.

Inhalatory siateczkowe w nebulizacji u małych dzieci

Wybór odpowiedniego rodzaju inhalatora dla dziecka ma bardzo duże znaczenie. Tylko właściwie dobrane urządzenie pozwoli na prowadzenie skutecznej terapii schorzeń dróg oddechowych.

Ze względu na swoje właściwości inhalator siateczkowy dla dziecka może być lepszym zakupem niż inhalator pneumatyczno-tłokowy (kompresorowy). Jest to kwestia nie tylko parametrów wytwarzanego aerozolu, ale również budowy urządzenia. Inhalatory te są poręczne i bezprzewodowe, dlatego można używać ich w dowolnym miejscu. Brak głośnej sprężarki powoduje, że mogą być z powodzeniem stosowane także u dzieci z nadwrażliwością sensoryczną.

Inhalatory mesh u dzieci mogą być używane w dolegliwościach jak:

– alergie wziewne

– astma oskrzelowa

– infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych

– mukowiscydoza

Inhalator siateczkowy – cena

W przypadku urządzenia jak inhalator siateczkowy cena rozpoczyna się od 80 złotych, natomiast średnio jest to wydatek około 200 złotych.

Inhalatory mesh o lepszych parametrach – odpowiedniej wielkości cząstek (MMAD) i frakcji respirabilnej (FPF%) – mają wyższe ceny, dlatego przy zakupie urządzenia do prowadzenia nebulizacji nie należy kierować się tylko jego niskim kosztem. Wybór dobrego modelu pozwoli na efektywne podanie leku, co przełoży się na lepsze rezultaty terapii układu oddechowego.

Podsumowanie

Inhalator siateczkowy dla dziecka, czyli inhalator mesh stanowi atrakcyjną alternatywę dla inhalatora pneumatycznego. Tworzy aerozol o bardzo dobrych parametrach – równomiernych cząstkach o małych wymiarach, które skutecznie docierają do pęcherzyków płucnych. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary i brak hałasu sprawdza się również poza domem i dla tych dzieci, które boją się urządzeń kompresorowych. Główne minusy to wyższa cena inhalatora i jego części, a także konieczność regularnych zabiegów konserwacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Helpmedi, oferującą profesjonalny sprzęt do domowego użytku.