Praktyczny sterylizator do butelki – jaki wybrać?

Decydując się na karmienie dziecka butelką, należy mieć na uwadze, że o czystość takich butelek trzeba odpowiednio dbać. Nie wystarczy, że umyjemy butelki w taki sam sposób jak pozostałe naczynia, z których sami korzystamy. W przypadku butelek do karmienia konieczne są dodatkowe zabiegi.

Jak poprawnie myć butelki do karmienia?

Butelki do karmienia należy myć po każdym użyciu, gdyż w resztkach mleka bardzo szybko namnażają się bakterie, które mogą być szkodliwe dla naszego dziecka. Butelki myje się zwykłym płynem do naczyń lub specjalnym płynem do mycia butelek. 

Do mycia należy używać specjalnej szczotki, która pozwoli nam na dotarcie do każdego zakamarka butelki i dokładne umycie. Zwykła gąbka lub ściereczka do mycia naczyń w tym przypadku nie będzie wystarczająca.

Czy dokładne umycie butelek wystarczy?

Samo umycie butelek niestety nie jest wystarczające, zwłaszcza w przypadku, gdy butelki są używane do karmienia najmniejszych dzieci do ok. 6 miesiąca życia. Układ pokarmowy takich dzieci wymaga ostrożniejszego podejścia, z tego względu butelki do karmienia należy przed użyciem również wysterylizować. 

Dzięki temu pozbędziemy się z butelek wszystkich bakterii, które mogłyby stanowić zagrożenie dla układu pokarmowego naszego dziecka i przyczynić się do problemu z brzuszkiem u malucha.

Jeżeli jesteśmy już rodzicami starszych dzieci, wówczas możemy zrezygnować ze sterylizacji butelek, gdyż układ pokarmowy dzieci jest już na tyle dojrzały, że brak sterylizacji nie powinien powodować żadnych problemów. Wystarczy że butelki będą dokładnie umyte, a dodatkowo możemy je przelać wrzątkiem.

W jakiś sposób sterylizować butelki?

Są dwie główne metody sterylizacji butelek do karmienia. Po pierwsze, można to zrobić dokładnie w ten sam sposób, w jaki robiły to nasze mamy kilkadziesiąt lat temu. Wystarczy zagotować w czystym garnku wodę, a następnie wrzucić do garnka butelki i gotować kilka minut.

Drugim sposobem jest sterylizacja przy pomocy sterylizatora do butelek do kuchenki mikrofalowej. Jest to specjalny pojemnik, do którego wkłada się umyte butelki, wlewa odrobinę wody, zamyka, a następnie wkłada do kuchenki mikrofalowej na kilka minut.

Praktyczny sterylizator do butelki

Zalety sterylizatora do butelek

Obie opisane powyżej metody mają swoich zwolenników. Sterylizacja butelek przy pomocy sterylizatora jest z pewnością o wiele wygodniejsza i szybsza. Z tego względu, w przypadku gdy karmimy dziecko głównie butelką, to dużo lepszą opcją dla nas będzie z pewnością sterylizator do butelek. 

Gotowanie butelek we wrzątku sprawdza się, gdy robimy to sporadycznie, ale w przypadku gdy robimy to kilka razy dziennie mogłoby być nieco problematyczne. 

Sterylizator do butelki jest urządzeniem niedrogim i prostym w użyciu. Nie trzeba czytać rozbudowanych instrukcji, żeby umieć się nim posługiwać. Używanie sterylizatora ogranicza również ryzyko, że sami się poparzymy podczas sterylizacji, co mogłoby nastąpić w przypadku nieumiejętnego wyciągania butelek z wrzątku.

Niewątpliwą zaletą sterylizatora do butelek jest również fakt, że w zamkniętym pojemniku butelki pozostają sterylne przez dłuższy okres czasu, nawet do 24 godzin. Dzięki temu możemy z wyprzedzeniem wysterylizować butelki dla naszego dziecka i wyciągnąć je z pojemnika wtedy, gdy będą nam potrzebne.

Podsumowanie

Sterylizator do butelek jest jedną z tych rzeczy, która z pewnością nie jest niezbędna, ale która może nam sporo ułatwić i zaoszczędzić nam trochę czasu. 

Biorąc pod uwagę, że sterylizatory są stosunkowo tanie, to z pewnością jest to produkt warty rozważenia. Jeśli się zdecydujesz na zakup, to z pewnością nie będziesz tego żałować.