Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce

Co roku w Polsce ogłaszane jest zestawienie jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci przez Ministerstwo Cyfryzacji. Lista ta dostępna jest na stronie ministerstwa i jest ona widoczna dla wszystkich. Jak więc plasują się wybory Polaków?

Imiona dla dziewczynek

Nie jest zaskoczeniem popularność Julii wśród dziewczynek. Imię to plasuje się na pierwszym miejscu już kolejny rok z rzędu. Widać tę popularność również po ilości Julek w klasach czy przedszkolach. Jest to dość neutralne imię. W zestawieniu nie brakuje jednak tych starszych, można nazwać „babcinych” nazw, jak i nowoczesnych, obcobrzmiących.

najpopularniejsze imiona dla dzieci

Na podium znajdziemy również Zuzę. Dalej, już mniej klasyczne i polskobrzmiące Lena, które zyskuje coraz większą popularność. Zofia wraca do łask, przez co w Polsce przybyło aż 8441 Zoś! Wciąż na topie znajdziemy Maje, Hanie, Amelkę i Alicję. Top 10 zamyka Maria i Aleksandra, które choć wciąż często nadawana, spada w rankingach.

Imiona dla Chłopców

Patrząc na zestawienie imion dla chłopców możemy się trochę zaskoczyć. Tutaj na pierwszy  miejscu widzimy Antoniego, czyli stare, polskie imię. W pierwszej dziesiątce znajdziemy również klasycznych Janków i Franciszków. Wciąż na topie jest Jakub, Szymon, Filip, Kacper i Wojtek.

Polskie i zagraniczne imiona dla dzieci

W zestawieniu panuje jednolitość z niewielkimi zmianami już od kilku lat. Mimo plotek na temat jakoby w Polsce królowały zagraniczne imiona, które miałyby zyskiwać na coraz większej popularności, na szczycie zestawień wciąż panują polskie, mniej lub bardziej tradycyjne, imiona. Mają one często piękne pochodzenie, tak jak np. Wojciech, człon „woj” od „wojownik” lub wykształcone są od innych, dłuższych imion. Lena pochodzi od zdrobnienia „Heleny” lub „Magdaleny”, jednak z biegiem czasu powstała jako osobna nazwa.

Być może w kolejnych latach nastąpi niesamowity przełom w zestawieniu, a może na szczycie wciąż widnieć będą te same imiona. Wybór nie jest prosty. W Polsce istnieje kilkaset imion damskich, jak i męskich. Jak wybrać z takiego ogromu? Możemy skorzystać z banku imion, poczytać o ich pochodzeniu i charakterystyce, ale i tak najlepszym doradcą jest serce.