Jak nauczyć dzieci porządku?

Większość rodziców łapie się za głowę po wejściu do pokoju swojego dziecka, jest to bowiem pomieszczenie, w którym zwykle panuje bałagan. Większość z nich zadaje sobie pytanie jak nauczyć dzieci porządku? Warto to robić od najmłodszych lat. Nauka przyniesie efekt, który będzie procentował w kolejnych latach życia dziecka. Co zatem należy robić, aby nauczyć kilkulatka sprzątania po sobie?

Ograniczona ilość zabawek

Ograniczenie ilości zabawek znajdujących się w pokoju dziecka jest kluczem do sukcesu. Sprzątanie jest łatwiejsze, kiedy rzeczy jest mniej, ponadto większość maluchów i tak ma tylko kilka ulubionych zabawek, niepotrzebne mu zatem dziesiątki misiów i zestawów klocków, po które i tak rzadko sięga. Pierwszym krokiem powinno być zatem postawienie na zabawki wysokiej jakości, które będą dostosowane do wieku i upodobań pociechy. Częstym problemem jest trzymanie w pokoju dziecka rzeczy, którymi malec już od dawna się nie bawi. Stare gryzaki czy grzechotki niepotrzebnie zajmują miejsce w pokoju kilkulatka.

Warto również zadbać o odpowiednie zagospodarowanie pokoju dziecka. Powinny się tam znaleźć pudełka, do których będą wrzucane poszczególne zabawki. W przypadku kilkulatka fajnym pomysłem może być poproszenie go o narysowanie pluszaków, klocków czy kredek, a następnie przyklejenie obrazków do pudełek. Dzięki temu dziecko podczas sprzątania pokoju będzie wiedziało gdzie umieścić poszczególne rzeczy.

Jak uczyć dziecko sprzątania po sobie?

Ucząc dziecko czegokolwiek należy pamiętać, że maluch zawsze stara się naśladować rodziców. Nie inaczej jest w przypadku nauki porządku. Z tego powodu chcąc nauczyć kilkulatka konieczności sprzątania po sobie należy samemu dbać o porządek. Warto zwracać uwagę na pozornie błahe rzeczy – odłożenie książki na półkę, umycie naczyń po obiedzie czy odłożenie pilota od telewizora na miejsce. Dziecko uważnie obserwuje rodziców i można być pewnym, że wyłapuje takie zachowania.

Naśladowanie rodziców można jednak wykorzystać na swoją korzyść. Kiedy malec skończy się bawić klockami należy mu powiedzieć, że trzeba posprzątać, a następnie przystąpić do pracy zachęcając dziecko do pomocy. Za którymś razem malec sam będzie pamiętać, że po skończonej zabawie klocki należy wsadzić do pudełka.

Dziecko może uczyć się porządku również przez zabawę. Wieczorem warto poprosić malca, aby ułożył swoje zabawki do snu, czy powiedzieć, że to już czas, by wszystkie samochodziki wróciły do garażu. Taki argument może trafić do dziecka, które z czasem bez przypominania będzie odkładać zabawki na ich miejsce. Niektórzy rodzice idą o krok dalej i chcąc nauczyć swoją pociechę troski o zachowywanie porządku kupują zabawki, które imitują sprzęty do sprzątania.

Kiedy zacząć uczyć dziecko sprzątać?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest jedna – jak najwcześniej. Rzecz jasna inne oczekiwania należy mieć wobec rocznego dziecka, a inne od przedszkolaka. Mimo to nawet roczna pociecha może pomóc w posprzątaniu pokoju po skończonej zabawie. Dobrym pomysłem jest pokazanie maluszkowi jak wrzucić zabawki do odpowiedniego pudełka, rzecz jasna większość zabawek rodzic będzie musiał odłożyć samodzielnie, jednak już rozpocznie się w dziecku wyrabianie nawyku odkładania zabawek na miejsce.

Od starszego dziecka można wymagać już nieco więcej. Dwulatek bez trudu poradzi sobie z oddzieleniem klocków od pluszaków i odłożeniem ich we wskazane przez rodziców miejsce. Zakres obowiązków przedszkolaka może obejmować już nie tylko odkładanie zabawek na półkę, ale również segregację majtek i skarpetek czy zaścielenie łóżka. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą wykazywać chęć pomocy przy innych czynnościach domowych, jak choćby ścieranie kurzu z półek czy pomoc w odkurzaniu. Można im na to pozwolić – malec z pewnością poradzi sobie z przetarciem najniższej półki czy przytrzymaniem rury od odkurzacza. Oczywiście należy mieć świadomość, że porządki wykonywane przez malca będą wymagać poprawek, jednak u dziecka z czasem wyrobi się nawyk, dzięki któremu będzie wiedział, że co kilka dni trzeba wykonać takie czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *