5 najlepszych pozycji do karmienia

Chociaż karmienie piersią wpisane jest w fizjologię kobiecego organizmu, nie należy do łatwych. Na ilość pokarmu wpływa wiele czynników, m.in. prawidłowa technika karmienia oraz wybór odpowiedniej pozycji. Sprawdź, jakie przyjąć ułożenie i jak przystawić niemowlę, aby pobieranie mleka było nie tylko efektywne, ale i komfortowe.

Wygoda podczas karmienia piersią odgrywa istotną rolę. Należy przyjąć odpowiednią pozycję, aby móc swobodnie podawać pokarm – bez konieczności spędzania nawet kilkunastu minut w niewygodnym ułożeniu. Poznaj więc pozycje do karmienia, które sprzyjają efektywnemu pobieraniu pokarmu.

1. Pozycja klasyczna

To najbardziej popularna pozycja do karmienia, którą wybiera większość kobiet. Jej atutem jest uniwersalność – doskonale sprawdza się w każdym miejscu, np. gdy nie masz możliwości ułożenia się w pozycji leżącej.

Usiądź, wygodnie opierając plecy. Noworodka ułóż w zgięciu łokcia – głowa powinna być skierowana w stronę piersi, zaś brzuszek musi stykać się z Twoim brzuchem. Przedramieniem obejmij plecy malucha, a dłonią – pośladki.

2. Pozycja leżąca na boku

Jeśli chodzi o pozycje do karmienia, ułożenie na boku jest wygodnym rozwiązaniem zarówno w przypadku porodu z nacięciem krocza, jak i cesarskiego cięcia. Świetnie sprawdza się także w trakcie karmienia nocnego.

Połóż się na boku, wygodnie opierając plecy, barki i głowę. Noworodka ułóż naprzeciwko siebie – tak, by było zwrócone w Twoją stronę. Jeśli maluch znajduje się zbyt nisko, możesz ułożyć go na wyższej poduszce.

3. Pozycja krzyżowa

Jest to pozycja, która zbliżona jest do pozycji klasycznej – różnica polega na ułożeniu rąk kobiety karmiącej. W tym przypadku maluch musi być przytrzymywany ręką przeciwną do piersi. Drugą rękę można oprzeć na poduszce.

Aby zapewnić sobie maksymalną wygodę podczas karmienia, dziecko można ułożyć nieco wyżej, np. na specjalnej poduszce do karmienia.

4. Pozycja leżąca „pod górkę”

Pozycja leżąca na plecach to tzw. pozycja pod górkę. Doskonale sprawdza się w przypadku kobiet z dużą ilością pokarmu – kiedy to dziecko nie nadąża z jego połykaniem. Polecana jest ponadto kobietom po cesarskim cięciu.

Należy przyjąć pozycję półleżącą, głowę podpierając poduszkami. Nogi powinny być lekko ugięte. Noworodka trzeba ułożyć w poprzek swojego brzucha – tak, aby głowa malucha znalazła się nad piersią.

5. Pozycja spod pachy

Chociaż wydaje się najbardziej skomplikowaną, wcale nie jest trudna. Warto ją przetestować, szczególnie w przypadku przebycia cesarskiego cięcia, nawałów i zastojów pokarmu czy poranionych brodawek.

Usiądź, układając dziecko na poduszkach – tak, aby jego twarz znalazła się naprzeciwko piersi. Resztę ciała przytul do boku – nogi noworodka muszą znajdować się pod pachą. Przedramieniem staraj się podtrzymać tułów, zaś główkę – dłonią.

Jeśli masz problem z wdrożeniem którejkolwiek z pozycji do karmienia, możesz skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista pomoże w ułożeniu dziecka i podpowie, która z pozycji będzie dla Ciebie najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *