Kąpiel dziecka – jak zaplanować ten codzienny rytuał?

Kąpiel dziecka jest bardzo ważnym codziennym rytuałem, który pozwala mu się wyciszyć przed snem. Tak jest już od pierwszych miesięcy życia. Warto zatem dowiedzieć się, jak zaplanować kąpiel, by dziecko czuło się komfortowo. Poznajcie kilka naszych rad.

Kąpiel o stałej porze to dobry pomysł

Dziecko przyzwyczaja się do pewnego rytmu dnia i jeśli kąpiel odbywa się o stałej porze, to wie czego może się spodziewać. Oczywiście, aby kąpiel mogła się tak odbywać konieczne jest zaplanowanie innych aktywności tak, by można było zachować regularność. Oczywiście nie chodzi tu o kąpanie dziecka o tej samej porze z zegarkiem w ręku może być to 15 minut czy nawet pół godziny wcześniej lub później. Warto jednak by mniej więcej mieścić się w stałej porze kąpieli. W tym przypadku ważnej jest oczywiście wcześniejsze przygotowanie kosmetyków do kąpieli i warto trzymać je w koszu blisko wanny, gdzie wkłada się dziecięcą wanienkę, bo wtedy nie trzeba biegać w poszukiwaniu poszczególnych akcesoriów.

Jakie kosmetyki sprawdzą się do dziecięcej kąpieli?

Zapewne wiesz, że dla dziecka nie można wybierać zwykłych środków myjących, bo mogą podrażniać jego wrażliwą skórę. Dzieje się tak dlatego, że bariera naskórkowa u dziecka rozwija się do 1 roku życia. W związku z tym skóra malucha podatna jest na reakcje alergiczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Łatwo ulega uszkodzeniom i przesuszaniu. Dlatego do kąpieli malucha należy używać odpowiednich kosmetyków, a po kąpieli te, które zawierają emolienty, substancje głęboko nawilżające. Oliwką do kąpieli możesz umyć zarówno włoski, jak i ciałko dziecka. Nie musisz stosować wielu środków, bo kąpiel ma trwać jak najkrócej, aby dziecko się nie zaziębiło. Oczywiście wybierając kosmetyki do kąpieli dla dziecka należy zwracać uwagę czy posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy też Państwowego Zakładu Higieny czy Polskiego Towarzystwa Położnych.

Kto powinien kąpać malucha?

Ponieważ od pierwszych chwil życia to zwykle mama ma więcej obowiązków, zwłaszcza gdy karmi piersią, to kąpiel powinien przejąć ojciec dziecka. Dzięki temu może budować z nim więź. Kąpiel to nie tylko czynność higieniczna, a możliwość interakcji z dzieckiem. Oczywiście po skończonym rytuale kąpieli tatuś powinien mieć pod ręką ręcznik kąpielowy dla dzieci. Najlepiej sprawdzi się taki z kapturkiem, który pozwoli wysuszyć malucha od stóp do głów. Odpowiednia wielkość i miękkość, a także chłonność zapewnia dziecku komfort termiczny, a także skuteczne suszenie delikatnej skóry bez ryzyka podrażnień. Najlepiej sięgnąć po ręczniki dla niemowląt, które wykonane są ze 100% antyalergicznej bawełny.

kąpiel

Od kiedy stosować zabawki do kąpieli i co jeszcze warto wiedzieć na temat kąpieli malucha?

Odpowiednia temperatura kąpieli to oczywiście temperatura ciała, czyli 37 stopni. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, w końcu woda szybko się wychładza. Temperatura w łazience, gdzie kąpie się dziecko nie powinna przekraczać 24 stopni, zatem nie można przesadzać z jej ustawieniem. Do wody można dodać preparat dla dzieci na bazie preżelowanej skrobi roślinnej, który chroni przed powstawaniem potówek, pomaga też na suchą łuszczącą się skórę i odparzenia. Warto wyposażyć się w termometr do wody, aby po jej napuszczeniu sprawdzić, czy temperatura jest optymalna. Oczy dziecka można przemywać po kąpieli jałowym gazikiem z solą fizjologiczną. Przy kąpieli należy stosować podwójny chwyt pod pupą i pod plecami. Po włożeniu dziecka można wyciągnąć dłoń spod pupy malucha i podtrzymywać dalej jego plecki. Główka dziecka powinna znajdować się na przedramieniu kąpiącego, tak by była mocno przygięta do klatki piersiowej. Na początku w pierwszych miesiącach dziecko nie będzie się interesowało zabawkami w kąpieli. Zaczną go interesować tak naprawdę gdy będzie już potrafiło samodzielnie siedzieć. Zabawki można jednak wprowadzać już od 4-5 miesiąca życia. Dzięki nim kąpiel dziecka będzie przyjemniejsza.

Gdy już opanuje się technikę chwytu maluszka kąpiel nie będzie stresująca. Warto pomóc sobie stosując specjalne wkładki do wanienki.