Jak odstawić dziecko od piersi – skuteczne sposoby

Prędzej czy później w życiu każdej świeżo upieczonej mamy nadejdzie taka chwila, gdy konieczne stanie się odstawienie dziecka od piersi. Jest to niezwykle duże wydarzenie zarówno dla niej, jak i dla malucha, co powodować może spore komplikacje. Kiedy powinno się to zrobić oraz co najważniejsze, jakie są skuteczne sposoby, aby proces ten był możliwie jak najbardziej sprawny i nie powodował większych problemów?

Odstawiać czy nie?

Zanim jednak przejdziemy do prezentowania metod, które mogą ułatwić proces odstawienia dziecka od karmienia piersią, najpierw trzeba zadać sobie pytanie, czy właściwie warto to robić? A może lepszym pomysłem będzie poczekać, aż dziecko samo straci zainteresowanie taką formą przyjmowania posiłku? Bardzo często bowiem dzieci samoistnie dojrzewają do zaprzestania jedzenia mleka z piersi matki. Nie każdej kobiecie jednak pasuje oczekiwanie na ten moment. Często same próbują podjąć działania zmierzające do zakończenia takiego karmienia. Spowodowane jest to zmęczeniem, brakiem wygody, czy też presją otoczenia i wynikającymi z tego trudnościami. Co ciekawe, z medycznego punktu widzenia nie istnieje żadna konieczność zaprzestania karmienia. Najwięksi specjaliści nie odpowiadają jednoznacznie, czy istnieje konkretny wiek dziecka, który wskazuje, kiedy powinno się zakończyć karmienie piersią. Najczęściej jest to naturalnie występujące wydarzenie. Nie mniej pamiętać trzeba, że kobieta może ten proces przyspieszyć. Warto jednak dokładnie to przemyśleć, ponieważ wpłynie to nie tylko na jej życie, lecz również życie dziecka.

Jak podjąć decyzję?

Podejmowanie decyzji o odstawieniu dziecka od piersi jest bardzo trudne. Żeby sobie nieco to zadanie ułatwić, należy odpowiedzieć na kilka pytań. Ważne jest to, z jakiego powodu chce się zakończyć karmienie piersią, czy presja otoczenia faktycznie jest istotna dla nas, czy też z drugiej strony, czy bierze się pod uwagę karmienie dużego dziecka? Odpowiedzi na te pytania pozwolą świadomie podjąć decyzję dotyczącą dalszego karmienia piersią. Warto je dokładnie przemyśleć, zanim przejdzie się do kolejnego kroku, czyli rozpoczęcia prób odstawienia dziecka od piersi.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Każda mama, która wychowała już swoje dziecko, przyzna, że okres odstawiania malucha od piersi był jednym z trudniejszych podczas całego macierzyństwa. Spowodowane jest to przyzwyczajeniem malucha do tej czynności, która towarzyszy mu, jakby nie patrzeć od początku jego życia. Karmienie piersią wiąże się dla niego nie tylko z przyjemnością samego jedzenia, lecz również z poczuciem bliskości oraz bezpieczeństwa.
Z tych właśnie powodów bardzo ważne jest to, aby odstawianie dziecka od piersi zrealizować przy pomocy dobrze przemyślanych kroków i metod. Jakie konkretnie metody będą tu skuteczne? Przede wszystkim na początku warto zmienić swoje i dziecka zwyczaje. Dziecko z pewnością kojarzy jedno, wybrane przez nas wcześniej miejsce jako to, gdzie będzie dostawało jedzenie. Przez kilka dni warto zatem unikać tego miejsca, a przy zwyczajowej porze posiłku zająć dziecko czymś innym np. zabawą, lub też wyjściem na spacer.
Innego rodzaju metodą jest odbieranie dziecku nieco przyjemności z karmienia. Zrealizować to można, np. skracając jego czas. Odbiera to maluchowi moment relaksu podczas tej czynności. Jak to zrobić? Przykładowo zamiast pół godzinnego karmienia, można czas ten skrócić nawet do 5 minut.
Innego rodzaju metodą jest proponowanie dziecku czegoś innego do jedzenia. W porze zwyczajowego posiłku, zamiast piersi, warto dziecku dać coś innego, bardzo atrakcyjnego smakowo do jedzenia. W ten sposób może zapomnieć o tym, że zwykle w tym czasie ssało pierś.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także odwlekanie, jak tylko się da pory posiłku, a także noszenie ubrań, które będą utrudniały dziecku kontakt i wyczucie piersi. Długi i gruby golf zamiast koszulki z dekoltem, jest w stanie bardzo skutecznie zniechęcić dziecko.

Podsumowanie

Odstawienie dziecka od piersi jest zadaniem trudnym i bardzo czasochłonnym. Często zajmuje nawet do kilku tygodni, więc ważne jest to, aby się nie denerwować i uzbroić w cierpliwość, a sukces z pewnością nadejdzie.