Bunt dwulatka – jak sobie z nim poradzić?

Gdy dziecko zbliża się do swoich drugich urodzin, rodzice dość często dostrzegają niepokojące zmiany odnoszące się do jego zachowania. Do niedawna pogodny maluch nie zgadza się z żadną ich propozycją, gryzie, kopie i wpada w furię nawet w tych sytuacjach, które do niedawna nie budziły w nim tak gwałtownych emocji. Wielu opiekunów obawia się, że właśnie dają o sobie znać poważne błędy wychowawcze, jakie popełnili. Tymczasem wina wcale nie musi leżeć po ich stronie. Problemem może być tak zwany bunt dwulatka opisywany jako jeden z naturalnych etapów w rozwoju dziecka.

Skąd się bierze bunt dwulatka

Bunt dwulatka, wbrew swojej nazwie, może dać o sobie znać między 18 i 26 miesiącem życia malucha. Przypada na okres, w którym dziecko coraz lepiej zdaje sobie sprawę z tego, że czym innym są oczekiwania, a czym innym szanse na to, aby można było je spełnić. W rezultacie, za każdym razem, gdy nie może uzyskać tego, czego w danej chwili pragnie, przeżywa silne emocje. Te zaskakują zresztą nie tylko jego rodziców, ale i samego malucha, który nie doświadczał ich wcześniej. Nic więc dziwnego, że nieudane próby zapanowania nad nimi tak często mają dość drastyczny przebieg. W dziecku narasta złość, a potrzeba jej rozładowania jest silniejsza od niego samego.

Bunt dwulatka – jak reagować?

Jak przetrwać bunt dwulatka? Wielu rodziców słyszy, że jest to okres, który należy przeczekać nie pozwalając sobie na żadne ustępstwa. Takie podejście jest możliwe do wprowadzenia w życie, jest jednak trudnym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. Lepszą opcją jest więc wykorzystanie tego czasu przede wszystkim do umożliwienia maluchowi podejmowania jego pierwszych w życiu świadomych decyzji. Dziecięce „nie” nie oznacza wcale braku szacunku do rodziców. To przede wszystkim próba podkreślenia tego, że maluch jest indywidualnym bytem. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc postawienie malucha przed wyborem nawet w tak wydawałoby się banalnych kwestiach jak decyzja o tym, w których bucikach pójdzie do żłobka.

Bunt dwulatka będzie łatwiejszy do zniesienia dla dziecka, jeśli maluch będzie wiedział, czego może się spodziewać. To idealny czas na ustalenie reguł i dążenie do tego, aby ich przestrzegać nawet wtedy, gdy sami rodzice nie zawsze mają na to czas i ochotę. Dziecko nie jest za małe na to, aby poznać zasady. Z pewnością ułatwi mu to proces dostosowywania się do oczekiwań otoczenia, a tym samym sprawi, że i radzenie sobie z negatywnymi emocjami będzie łatwiejsze niż w innych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.