Jak skleić uszkodzone plastikowe zabawki?

W dzisiejszych czasach nasze pociechy posiadają bardzo dużo zabawek. Niestety ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie wszystkie zabawki są wstanie znieść trudy intensywnego użytkowana przez np. energicznego kilkulatka. Co zrobić jeśli jego ulubiona plastikowa zabawka pęknie? Można ją bardzo łatwo skleić!

Właściwości i zastosowanie PP

Skrót PP pochodzi od polipropylenu. Polipropylen to organiczny związek, który uważany jest za trudnosklejalny. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim jest to tworzywo sztuczne, mające największa gęstość spośród wszystkich polimerów. Jest odporny na działanie środków chemicznych, m.in. kwasów, zasad, soli oraz rozpuszczalników. Jest również materiałem palnym, bezwonnym i bezbarwnym.

Polipropylen jest materiałem chętnie stosowanym, dobrym materiałem konstrukcyjnym, dodatkiem do wypełniaczy włóknistych.

Gdzie stosuje się polipropylen? Znajduje on swoje zastosowanie w wielu dziedzinach i w przemyśle:

  • chemicznym,
  • farmaceutycznym,
  • włókienniczym,
  • elektrotechnicznym,
  • elektrycznym,
  • spożywczym,
  • samochodowym.

Ponadto, sprawdza się również w meblarstwie, a także tworzy się z niego różnorodne elementy gospodarstwa domowego. Polipropylen stosuje się również do tworzenia elementów zabawek. Nic więc dziwnego, że klej do pp musi być trwały.

Klej do PP

Jaki powinien być klej do PP? Przede wszystkim trwały i szybkodziałający. Wybór na rynku jest bardzo duży. Klej do PP, jeżeli jest odpowiednio dobrany, umożliwia natychmiastowe klejenie polipropylenu. Biorąc pod uwagę, że jest to jeden z najtrudniejszych materiałów do sklejenia, to należy pamiętać, aby znaleźć kleje naprawdę dobrej jakości. Klej do PP pozwala na bardzo trwałe łącznie elementów wykonanych np. z Plaprop i Plaprop Digital.

Klej do polipropylenu powinien być całkowicie odporny na działanie wody. Ponadto, powinien wykazywać odporność na działanie związków chemicznych. Warto pamiętać również, że za wynik klejenia nie odpowiada wyłącznie sam klej, który zastosujemy. Może zdarzyć się, że zaopatrzymy się w klej specjalistyczny, który nie spełni swojej roli. Dlaczego? Ponieważ nie zachowany wszystkich należytych wskazań do klejenia, np. nie odtłuścimy polipropylenu.

Kilka cennych porad

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przechowywać klej, aby nie stracił swoich właściwości. Kleje można kupować w różnych opakowaniach. Niektóre kleje sprzedawane są w kilogramach, inne na gramy – przy zakupie pamiętaj, aby wybrać odpowiednią ilość kleju do rodzaju i zakresu zastosowań.

Przy doborze kleju należy zachować czujność. Nie każdy klej do tworzyw sztucznych będzie odpowiedni dla polipropylenu. Dlatego, przed zakupem należy to dokładnie sprawdzić na stronie producenta kleju. Niektóre kleje świetnie reagują tylko wtedy, gdy chcemy nimi połączyć tworzywo sztuczne, z tworzywem sztucznym. Kiedy natomiast próbujemy połączyć tworzywo sztuczne z naturalnym, mogą pojawić się problemy. Musisz zatem najpierw określić zakres działania kleju, a następnie wyszukać odpowiedni klej do PP.

Obecnie na rynku znajdziesz naprawdę wiele tego typu klejów. Jeżeli są dobrze dobrane do zastosowania, charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością działania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *