Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Pokój przedszkolaka powinien być nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale również ergonomiczny oraz funkcjonalny. Samodzielna aranżacja wnętrza to zadanie wymagające – łatwo jest popełnić błąd, a tym samym wyrzucić pieniądze w błoto. Poniższe wskazówki z pewnością będą sporym ułatwieniem, szczególne dla osób nieposiadających doświadczenia. Trzeba zaznaczyć, że nie zawsze potrzebny jest ogromny budżet do tego, aby stworzyć pomieszczenie piękne, a jednocześnie bezpieczne i wygodne w codziennej eksploatacji.

Zabezpieczenie podłogi

Podłoga w pokoju dziecka wykonywana jest zazwyczaj już w trakcie budowy, czy też remontu. W wielu przypadkach jest to drewniany parkiet lub panele. Jak uchronić powierzchnię przez śladami użytkowania, a nawet trwałymi uszkodzeniami? Najlepiej zainwestować w dywan. Powinien posiadać on optymalne wymiary, a wszystko zależy od tego, jak duże jest pomieszczenie. Warto wziąć pod uwagę, że dywan stanowi również ograniczenie przestrzeni do zabawy.

W zdecydowanej większości przypadków wykładzina średnio sprawdza się w pokoju przedszkolaka. Przede wszystkim jej demontaż jest problematyczny. Właśnie dlatego nie możemy jej zdjąć z podłogi w dowolnym momencie, aby wytrzepać ją z zanieczyszczeń. Za pomocą odkurzacza zwykle nie można usunąć kurzu i brudu, który tkwi w głębszych warstwach. Wybór dywanu to kwestia bardzo indywidualna. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele z długim włosiem, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę, że usunięcie z nich plam to nie lada wyzwanie. Nierówna powierzchnia sprawia, że dziecko ma problem z rozłożeniem zabawek.

Plamoodporne ściany

Wiadomym jest, że maluch w wieku przedszkolnym często zapomina się podczas szalonej zabawy. Zdarzają się „wypadki”, które mogą sprawić, że wnętrze szybko będzie nadawać się do ponownego remontu. Właśnie dlatego warto jest postawić na ściany plamoodporne, z których można swobodnie usunąć powstałe ślady użytkowania. Zazwyczaj wystarczy zastosować wilgotną ściereczkę. Wielu rodziców stawia na ściany pokryte tapetami. W takim przypadku należy sprawdzić, czy są one odporne na wilgoć. Niestety wiele z nich źle znoi uderzenia mechaniczne i mogą pojawić się rozdarcia.

Kolorystyka ścian nie powinna być zbyt przytłaczająca. W aktualnych trendach wnętrzarskich królują przede wszystkim neutralne oraz pastelowe barwy. Jest w czym wybierać, więc każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie. Intensywne kolory, czy też nadmiar wzorów to nie najlepszy pomysł. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w pokoju smyka nie brakuje wielobarwnych zabawek oraz dekoracji.

Ergonomiczne meble

W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć półek oraz odkrytych szafek. Ważne jest to, aby wszystkie meble nie były zabudowane. Maluch powinien widzieć część rzeczy np. zabawek, gdyż w innym przypadku o nich zapomina. Być może w chwilach nudny przyjdzie mu do głowy pomysł na zabawę lub najdzie go ochota na rysowanie, czy też czytanie książek. Oczywiście, jeśli pochowamy większość przedmiotów, to pomieszczenie będzie prezentować się elegancko i czysto. Nie jest to jednak wygodne z punktu widzenia dziecka.

Ponadto wielu ekspertów zaleca, by zabawki/książki/artykuły piśmiennicze i inne akcesoria znajdowały się na wysokości dziecka. Dzięki temu będzie on miał do nich nieograniczony dostęp. Jednocześnie musimy upewnić się, że meble są ergonomicznie złożone i zamontowane. Powinny być one również stabilne oraz wytrzymałe, tak aby nie uległy przedwczesnemu uszkodzeniu.

Dekoracje

Świetną opcją wydają się być wszelkie dekoracje ścienne, które nadają unikatowego charakteru, a jednocześnie nie odbierają wnętrzu przestrzeni. Nie muszą być one mocowane za pomocą tradycyjnych gwoździ. Wiadomym jest, że usunięcie dziur w ścianach jest kłopotliwe.

Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydają się być gwoździe samoprzylepne. Należy jednak uwzględnić, że nie mogą być one narażone na zbyt duże obciążenie. Warto jest zakupić obrazki, gry do powieszenia na ścianie (np. rzutki), czy też ozdobną lampę, która zostanie umieszczona na szafce nocnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *