Najczęstsze przyczyny i objawy odwodnienia u dziecka

Troska o zdrowie i dobre samopoczucie dziecka to jedno z podstawowych zadań, jakie stoją przed rodzicami pociech w każdym wieku. A nie da się ukryć, że dzieci często chorują, dlatego też warto znać przyczyny, objawy i sposoby postępowania w przypadku najczęściej występujących problemów zdrowotnych, do których bez wątpienia możemy zaliczyć odwodnienie.

Objawy odwodnienia u dziecka

Odwodnienie to spadek ilości wody w organizmie, do poziomu utrudniającego normalne funkcjonowanie. U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest zjawiskiem dużo bardziej niebezpiecznym, niż u przeciętnego dorosłego. Dzieje się tak z powodu szybkiego postępowania tego procesu oraz niedojrzałości nerek, które nie są w stanie zareagować na problem, tak szybko układ moczowy osoby dorosłej. Zacznijmy więc od poznania podstawowych objawów odwodnienia u dziecka.
Do symptomów odwodnienia u maluchów możemy zaliczyć suchość błony śluzowej ust i języka, zmniejszoną ilość wydalanego moczu, apatię, rozdrażnienie, osłabienie, poczucie rozbicia i utratę elastyczności skóry. Odwodnionym dzieciom dokuczają też bóle i zawroty głowy, zaparcia, omdlenia, a nawet skurcze mięśni i przyśpieszony oddech. Charakterystyczny jest też „suchy” płacz dziecka, czyli płacz bez łez.

Jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia u dzieci?

Do najczęściej występujących przyczyn niebezpiecznego spadku ilości wody w organizmie dziecka, zaliczyć można wymioty i biegunki, występujące na przykład przy popularnych jelitówkach czy zatruciach pokarmowych. Podczas trwania tych schorzeń, organizm malucha traci więcej wody niż przyjmuje, co bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.
Do innych przyczyn zaliczyć można gorączkę, picie zbyt małej ilości wody, czy nieadekwatny do pogody ubiór, które sprawiają, że dziecko traci bardzo dużo wody przez pot. Jeśli płyn nie jest stale uzupełniany, wtedy maluch może bardzo łatwo nabawić się opisywanej tu przypadłości. Przyczynami odwodnienia u dzieci mogą być również urazy z dużym ubytkiem krwi, przyjmowane leki czy niewłaściwa ilość soli w codziennej diecie.

Odwodniony maluch- jak postępować?

Nieleczone odwodnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje, zagrażające nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu dziecka. Dlatego zauważając pierwsze objawy odwodnienia u dziecka, należy reagować najszybciej jak tylko jesteśmy w stanie. Jest to szczególnie ważne u niemowląt i małych dzieci, u których jak już wyżej wspomniano, proces ten rozwija się bardzo szybko. Oprócz napojenia dziecka, należy w takim wypadku jak najszybciej udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie, a także poszuka przyczyny dolegliwości i podejmie decyzje o ewentualnej hospitalizacji.
Również objawy odwodnienia u dziecka starszego nie mogą zostać zbagatelizowane, ponieważ odpowiednie nawodnienie ma duży wpływ na funkcjonowanie całości ustroju. Dobrze jest wyposażyć się w takim wypadku w doustne płyny nawadniające, które podajemy łyżeczką lub strzykawką, w przypadku niechęci dziecka do przyjmowania płynów. Jeśli jednak nasze wysiłki nie przynoszą efektów i stan dziecka nie ulega poprawie lub jeszcze się pogarsza, konieczna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza.