Wysypka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić?

Wysypka na ciele niemowlaka zdarza się dość często i nie musi ona wzbudzać niepokoju u rodziców, jednak nie można także całkowicie bagatelizować takich oznak. Warto też dodać, że taka wysypka u niemowlaka może oznaczać również alergię pokarmową.

Jakie są przyczyny powstania wysypki na ciele u niemowlaka?

U niemowlaków często powstają tak zwane potówki, czyli drobne krostki wypełnione płynem surowiczym. Są one wywoływane tym, że pot zamyka się w ujściach niedojrzałych gruczołów potowych. Najczęściej pojawiają się one w pachwinach. Może pojawić się również trądzik niemowlęcy, który najbardziej jest widoczny na brodzie i czole oraz policzkach. Taki trądzik pojawiać się może, gdy rozwija się stan zapalny w jeszcze niewykształconych gruczołach łojowych. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest również wysypka, która powstała na skutek tego, że pieluszki są źle dobrane do skóry dziecka. Wystarczy wówczas wymienić pieluchy na inne i wysypka powinna zniknąć.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza należy wybrać się wtedy, kiedy u dziecka pojawi się oprócz wysypki również gorączka. Może też dziecko odczuwać ból gardła i brzucha, co może u tak małego dziecka objawiać się ciągłym płaczem. Częstym objawem jest także katar oraz powiększone węzły chłonne. Dobrze jest wówczas nie zwlekać z wizytą i udać się jak najszybciej do lekarza, który pomoże pozbyć się wysypki, jak i objawów towarzyszących. Należy pamiętać, by u niemowlaka nie podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Jak pielęgnować skórę dziecka, kiedy pojawi się wysypka?

Najczęściej lekarz podaje różnego rodzaju kremy, którymi smaruje się delikatną skórę dziecka. Dzięki takim kremom można pozbyć się wysypki. W cięższych przypadkach, kiedy dochodzą jeszcze dodatkowe objawy, to lekarz może zlecić również antybiotyk, który przeważnie podawany jest doustnie w formie płynu.

Jak szybko znika wysypka u dziecka?

Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu powstała. Jeśli jest to wysypka powstała na skutek potu czy alergii na pieluszki, to znika ona zazwyczaj po kilku dniach. Natomiast jeśli wysypce towarzyszą jeszcze inne objawy, to może ona trwać nieco dłużej. Jeśli jednak zostaną odpowiednio dobrane leki i dziecko jest pod stałą konsultacją lekarską, to krostki z ciała dziecka również po czasie znikną.

Czy można samemu wyleczyć wysypkę u niemowlaka?

Dobrze jest każdą powstałą wysypkę u niemowlaka skonsultować z lekarzem. Wówczas będzie pewność, że wszystkie podjęte kroki są bezpieczne dla dziecka. Sam rodzic może błędnie ocenić sytuację i wysypka może się pogorszyć. Dlatego też lepiej jest umówić się do lekarza, który oceni odpowiednio stan zdrowia dziecka i zaleci odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne leczenie.

Wysypka, która pojawia się u niemowlaka, to nie zawsze musi oznaczać coś złego, jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Wtedy każdy rodzic będzie miał pewność, że wszystkie leki czy też kremy, które są podawane, nie zrobią żadnej krzywdy niemowlakowi.