Jak zorganizować tematyczne urodziny dla dziecka?

Urodziny to bardzo ważny dzień w roku dla każdego dziecka, zwykle poprzedzony wyczekiwaniem nie tylko na upragnione prezenty, ale przede wszystkim na niezapomnianą zabawę w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny. Organizacja przyjęcia urodzinowego bywa nie lada wyzwaniem dla rodziców, w natłoku codziennych obowiązków trudno jest czasem wygospodarować czas na przygotowanie czegoś niezwykłego. Czasem kusi skorzystanie z opcji, jaką oferują kina i popularne sieci fast foodów. Jednak czy dziecko naprawdę ucieszy się z kilku godzin spędzonych z hostessą zwieńczonych zwiedzaniem zaplecza? Szkoda iść na łatwiznę, lepiej przygotować ciekawe tematyczne urodziny samemu, taka na pewno sprawi dziecku wiele radości i ma szansę zostać niezapomnianą.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie zabawy wokół określonego tematu, takiego, który będzie bliskie sercu dziecka. Dzieci bardzo lubią się przebierać czy bawić w teatr, dlatego na tematycznych urodzinach na pewno też będą się świetnie bawić. Jeśli dziecko interesuje się podróżami, zorganizuj zabawy, które pomogą dzieciaczkom poznać inne kraje.

Jak przygotować przyjęcie tematyczne?

  1. Zaplanuj datę przyjęcia, najlepiej przynajmniej miesiąc wcześniej, aby mieć czas na przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów i atrakcji.
  2. Pomyśl, czy jest ktoś, kto może Ci pomóc w organizacji, może babcia, przyjaciółka i odpowiednio wcześnie poproś ją o pomoc.
  3. Wybierz temat – ważne by było to coś co Twoje dziecko lubi, lub czym się interesuje. Oczywiście temat musi być odpowiedni do grupy wiekowej.
  4. Budżet – zanim wpadniesz w wir kupowania tematycznych gadżetów, zrób listę tego co Ci będzie potrzebne i oszacuj ile to może kosztować. Jeśli przekracza to kwotę, którą możesz przeznaczyć poszukaj alternatywnych rozwiązań. To, że przygotujesz coś tańszym kosztem nie zmieni faktu, że dzieci będą zadowolone.
  5. Lokalizacja – pomieszczenie, w którym będą bawić się dzieci dobrze jest wcześniej odpowiednio przygotować. Lepiej pozbyć się z niego wszelkich szklanych i cennych przedmiotów, a stół z jedzeniem postawić pod ścianą. Tak by dzieci miały dużo miejsca na swobodną i bezpieczną zabawę.
  6. Zaproszenia- warto rozdać je dzieciom odpowiednio wcześniej, tak by ich rodzice mieli czas na przygotowanie wizyty na przyjęciu. Jeśli chcesz, by dzieci przebrały się adekwatnie do tematu imprezy, warto to też zaznaczyć na zaproszeniu.
  7. Odpowiednie dekoracje i rekwizyty. Obmyślając scenariusz zabawy i dobierając konkursy oraz nagrody postarajmy się je dopasować i zmodyfikować pod kątem wybranej tematyki.
  8. Dobre rozplanowanie przyjęcia to przeplatanka atrakcji i poczęstunku. Najlepiej jeśli zabawy i konkursy odbędą się w połowie przyjęcia, dzięki temu nikomu nie będzie przykro, jeśli któreś z dzieci będzie musiało nieco wcześniej wyjść.

Kilka pomysłów na tematyczne urodziny

Pirackie urodziny

Zapraszając na tematyczne urodziny dziecka pod piracką flagą, zabawę można zacząć już na etapie zaproszenia, które może być mapą do skarbu, którego dzieci będą poszukiwać podczas przyjęcia. Oczywiście na zaproszeniu powinna się też znaleźć informacja, że goście są mile widziani w strojach pirackich.
Pomieszczenie na przyjęcie też powinno być odpowiednio udekorowane, nie powinno zabraknąć pirackiej flagi, za naczynia na łakocie mogą służyć statki zrobione z papieru, a skarbem mogą być złote czekoladowe monety.
Konkursy i zabawy nie powinny kończyć się tylko na poszukiwaniu skarbu, młodych morskich adeptów można nauczyć wiązać węzły żeglarskie, a później na przykład pozwolić im zbudować własny statek ze starych kartonów. Gdy dzieci się zmęczą można dać im chwilę wytchnienia czytając im pirackie opowieści.

Przyjęcie dla księżniczki

Organizując przyjęcie urodzinowe dla księżniczek trzeba przygotować odpowiednio eleganckie zaproszenia. Musi być też tort godny księżniczki, niekoniecznie z cukierni – można go przygotować razem z dzieckiem.
Pomieszczenie najlepiej udekorować ozdobami ze złota, purpury i różu. Jeśli mamy starą biżuterię, której nam nie szkoda, naszyjniki, korale czy bransoletki, to też możemy użyć jej do dekoracji sali. Przydadzą się też złote i srebrne łańcuchy choinkowe.
Wśród zabaw tematycznych możemy zorganizować przygotowanie i ozdobienie własnej korony, a nawet budowę zamku. Małym księżniczkom można też pozwolić wykonać makijaż, oczywiście kosmetykami przeznaczonymi dla dzieci.

Urodziny małego rycerza

Zaproszenie na przyjęcie u rycerza może być w formie glejtu zwiniętego w rulon. Koniecznie mali goście powinni zostać poinformowani, że obowiązują stroje odpowiednie dla rycerzy i dam.
Salę na przyjęcie można udekorować jak na rycerski turniej. Kolorowymi herbami oraz mieczami i tarczami wykonanymi z kartonu. Na meble można narzucić ciemnozielone i purpurowe koce lub obrusy.
Wśród zabaw dla dzieci można zorganizować pasowanie na rycerza, czy wycinanie własnego miecza z kartonu. Wykonaną przez dzieci broń można później wykorzystać w turnieju rycerskim, choć ten nie musi być walką na miecze, ale na przykład na wiedzę o ulubionych bajkach.

Magiczne urodziny

Czarodziejskie urodziny można zorganizować zarówno wokół tematu czarownic, jak i dobrych wróżek. Do tego pierwszego przyjęcia przydadzą nam się na pewno ozdoby z Halloween, a przyjęcie z wróżkami może przypominać to z księżniczkami, tylko zamiast koron będą różdżki.
Dzieciom można zaproponować konkurs na najlepszą miotłę do latania lub najpiękniejszą różdżkę. W ramach zabawy można dzieci nauczyć pisać magiczne listy przy użyciu niewidzialnego atramentu. Ciekawą atrakcją będzie też wymyślanie magicznych zaklęć.

By zorganizować tematyczne urodziny, które dzieci zapamiętają na długo wcale nie trzeba wydawać majątku. Wystarczy odrobina pomysłowości i czasu na przygotowanie zabaw i dekoracji.