Żłobek państwowy czy niepubliczny (prywatny)? Jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego żłobka, czyli miejsca, w którym nasze dzieci będą spędzać większą część dnia, jest nie lada wyzwaniem. Często rodzicie obawiają się o to, czy placówka będzie w stanie zapewnić ich dzieciom fachową opiekę, rozwój i bezpieczeństwo. Wybór żłobka to czas zwykle obarczony dużym stresem, nie tylko rodziców, lecz również dzieci.

Żłobek państwowy

By nasze dziecko mogło uczęszczać do żłobka państwowego, należy go odpowiednio wcześniej zapisać. Tu zwykle podane są konkretne terminy zapisów, tak więc musimy pilnować dat. Niestety, ale kiedy nie uda nam się zapisać dziecka na czas, to raczej nie będziemy mieć już możliwości umieszczenia go w danym żłobku, ponieważ zazwyczaj miejsca są w całości wypełnione. Wiele rodziców bije się z myślami czy zapisać dzieci do żłobków państwowych, ponieważ czasami nie mają one najlepszych opinii. Istnieje przekonanie, że w żłobkach państwowych pracuje za mało kadry, przez co też grupy dzieci są duże, a opiekuje się nimi za mało opiekunów. Niektórzy twierdzą też, że w żłobkach państwowych zatrudniani są pedagodzy gorszego sortu. Nie należy generalizować, jednak faktycznie może coś w tym być. Prawdą jedna jest, że w żłobkach państwowych nie mamy co liczyć na dodatkowe zajęcia prorozwijające nasze dzieci, ponieważ według opinii, nikt nie ma na nie czasu. Dzieci są oczywiści przewijane i karmione na czas, jednak przy dużych grupach i zbyt małej ilości pedagogów, jest to nie lada wyzwanie. Zwykle też żłobki państwowe są tańsze niż te prywatne, a dodatkowo możemy liczyć na dofinansowania i dopłaty, co znacznie obniża miesięczne koszty. Głównym problemem jest sama dostępność miejsc i możliwość zapisów. W przeważającej liczbie przypadków decyduje po prostu czas.

Niepubliczny żłobek

Żłobek niepubliczny, to inaczej żłobek prywatny. W żłobkach tych istnieje miesięczna opłata, tzw. czesne, lecz nieprawdą jest, że jest ona o wiele wyższa niż w przypadku opłat za żłobek państwowy. Tu również zwykle możemy liczyć na dodatkowe dofinansowania i dopłaty. Jednak w przeciwieństwie do żłobków państwowych, te prywatne oferują opiekę i zajęcia dla naszych dzieci na wyższym poziomie. Oprócz zajęć stałych dzieci uczestniczą w zajęciach typowo rozwojowych, których w tym czasie bardzo potrzebują. Tak więc oddając maluchy do żłobka niepublicznego, mamy pewność, że otrzyma ono coś więcej, niż tylko posiłek i przebranie na czas. To właśnie główne zalety tego typu placówek. Co więcej, często w tego typu żłobkach możemy uczestniczyć w początkowych zajęciach z dziećmi, co pozwala im się lepiej przystosować do nowej sytuacji. Możemy również przyjść na dni otwarte i porozmawiać z personelem. W żłobkach państwowych zwykle nie ma na to czasu, zaś rodzice niechętnie wpuszczani są na tzw. lekcje pokazowe. Rekrutacja do żłobka jest też o wiele prostsza, a placówki dysponują większą ilością miejsc, nie ma więc wyścigu rodziców i niepotrzebnego stresu o to, że nie zdążymy się zapisać.

Jak to wygląda w Łodzi?

Jedną z najlepszych placówek w Łodzi jest niepubliczny żłobek Łodź „Tęczowy Świat Dziecka”, który oferuje zapisy przez cały rok kalendarzowy, zaś w ofercie żłobka znajdziemy zajęcia rozwijające: muzyczne, ruchowe, a nawet takie, które wprowadzają dzieci do późniejszej nauki j. angielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *