Dokumenty niezbędne do chrztu

Chrzest odgrywa bardzo ważną rolę w życiu małego dziecka. Jest to przede wszystkim pierwszy sakrament jaki jest przyjmowany przez dziecko. Udzielany jest on we wszystkich odłamach chrześcijańskich, takich jak na przykład: w kościele katolickim, czy prawosławnym. Pisaliśmy już na temat kosztów związanych z chrztem i ciekawych propozycji na prezenty. Tym razem skupimy się jednak na kwestiach formalnych.

Chrzest Święty

Rodzice małego dziecka powinni się zgłosić do kościoła w celu poproszenia o Chrzest Święty dla swojego dziecka – najlepiej jest to zrobić kilka tygodni wcześniej. Podczas takiej wizyty powinno się mieć przy sobie ważne dokumenty. Należy również podać dane osób, które zostaną rodzicami chrzestnymi. Po dokonaniu wszelkich formalności, ksiądz wyznaczy datę nauk. Rodzice są odpowiedzialni za to, aby przygotować swoje maleństwo do tego pięknego dnia. Na początku warto zadbać o ubranko do chrztu dla swojego dziecka. Bardzo ważny jest również różaniec oraz becik do chrztu.

Jakie dokumenty będą potrzebne do chrztu dziecka?

Każdy rodzic zastanawia się nad tym, jakie konkretnie musi zebrać dokumenty, aby ochrzcić swoje dziecko. Przede wszystkim potrzebny będzie skrócony akt urodzenia dziecka, który dostaniemy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Oprócz tego potrzebne będą dane rodziców chrzestnych – szczególnie: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz wiek. Dodatkowo rodzice musza otrzymać zgodę proboszcza parafii. Zaświadczenie o odbytej spowiedzi również odgrywają istotną rolę. Dokumenty do Chrztu powinny być dostarczone wcześniej do kościoła. W dniu Chrztu rodzice oraz chrzestni są zobowiązani do złożenia podpisu w parafialnej księdze chrztu.

Chrzest Święty w Kościele

Można zauważyć, że Chrzest Święty przebiega zwykle podczas niedzielnej mszy. W kościele katolickim dzień ten jest naprawdę bardzo ważny. Podczas mszy główka dziecka zostaje polana wodą święconą, a także namaszcza się ją olejami krzyżma. Matka chrzestna jest zobowiązana podarować dziecku białą szatkę. Jest ona symbolem niewinności oraz czystości maleństwa. Świeca natomiast musi być podarowana przez ojca chrzestnego – symbolizuje ona nadzieję. Trzeba również pamiętać o tym, aby rodzice przed chrztem przystąpili do Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Rodzice Chrzestni

Rodzice dziecka są zobowiązani wybrać rodziców chrzestnych, którzy z całą pewnością odegrają ważną rolę w życiu małego człowieka. Rodzice Chrzestni muszą dostarczyć zaświadczenie z parafii zamieszkania o życiu religijnym. Nie można również zapomnieć o tym, że muszą oni uczestniczyć w konferencji, która zawsze odbywa się przed ceremonią. Kto może zostać rodzicem chrzestnym? Musi on przede wszystkim być katolikiem, który otrzymał sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą. Taka osoba musi także wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej. Dokumenty do chrztu należy dostarczyć przynajmniej dwa tygodnie wcześniej – to bardzo ważne. Wszystkie formalności są bardzo ważne – bez nich ksiądz nie będzie mógł udzielić sakramentu.

Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które wymaga dostarczenia wielu dokumentów – zarówno przez rodziców dziecka, jak i rodziców chrzestnych.