Dobre obuwie to zdrowe stopy – czyli jakie buty dla dziecka wybrać?

Wybór odpowiedniego obuwia jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Z tego też względu, nie możemy kupować pierwszych lepszych butów dla naszej pociechy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy wybrać bezpieczne obuwie dla malucha? 

Buty dla dzieci to temat, który wzbudza naprawdę wiele wątpliwości. Powstało już wokół niego mnóstwo mitów, o które nieustannie toczą się dyskusje. Dla nas, jako dla rodziców, najważniejsza powinna być jednak tylko jedna sprawa — dobro naszych dzieci. Dlatego też kupując buty dla naszych pociech, powinniśmy kierować się przede wszystkim realnymi wskazaniami specjalistów zajmujących się tym tematem. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ obuwie ma ogromny wpływ na rozwój dziecięcych stóp. Źle dopasowane, może fatalnie wpłynąć na późniejszą motorykę naszej pociechy. Sprawdźmy więc, jakie buty dla dzieci sprawdzą się najlepiej. 

Buty dla dziecka — jakie kupić? 

Jeśli chodzi o buty dla dzieci, warto kierować się przede wszystkim zasadą im później, tym lepiej. Specjaliści jednogłośnie polecają bowiem, by maluszki jak najdłużej przebywały boso. Dzięki temu stopa prawidłowo się rozwija, a dziecko uczy się stawiać swe pierwsze kroki, stymulując przy tym układ nerwowy. Oczywiście, gdy maluch już samodzielnie się już porusza i chcemy zacząć wychodzić na spacery bez wózka, buty będą koniecznością. Nie możemy kupić jednak ”pierwszych lepszych”. Nasz wybór musi być bardzo dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb malucha. 

Buty dla dzieci powinny przede wszystkim zapewniać pełną swobodę ruchu. Z tego też powodu wybierajmy modele z bardzo elastyczną podeszwą. Najlepiej, jeśli będą dysponować wewnątrz sporą ilością wolnej przestrzeni. Dzięki temu maluch będzie mógł zachować pełną ekspresję ruchową. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się obuwie profilaktyczne. Takie buty profilaktyczne dla dzieci zapobiega powstawaniu wszelkich wad rozwoju stóp i zapewnia wsparcie w ich prawidłowym kształtowaniu. 

Kapcie dla dziecka — na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Gdy dziecko zaczyna już samodzielnie chodzić, należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich kapci. Oczywiście, najlepiej, jeśli maluch biegałby po domu na boso lub w skarpetkach. Jednak jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami podgrzewanej podłogi, rozsądniej będzie zadbać o to, by stopy naszego maluszka nie marzły. 

Najlepsze kacie dla dzieci to takie, które mają maksymalnie cienką podeszwę i są jak najbardziej elastyczne. To dwa parametry, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze. Oczywiście bardzo ważne też, aby wykonane były z materiału, który pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *