Prezent na chrzest dla dziecka – najlepsze pomysły!

Kiedy ktoś pyta nas o to, czy zostaniemy ojcem lub matką chrzestną jego dziecka, możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt. W naszej kulturze raczej minęły czasy, kiedy to rodzice chrzestni odgrywali bardziej aktywną rolę w procesie wychowywania dziecka. Jednak z pewnością wciąż wiele osób bardzo poważnie traktuje swoją rolę. Rodzice chrzestni mają za zadanie dbać między innymi o to, aby maluszek wzrastał w wierze katolickiej. To bardzo odpowiedzialna funkcja. Jednak trzeba przyznać, że w dniu chrztu świętego większość osób bardziej przejmuje się tym, czy wybrany przez nich prezent na chrzest okaże się trafiony. W końcu to nie łatwa sprawa kupić coś dla maluszka, coś co będzie nie tylko symboliczne, ale też praktyczne.

Co ofiarować dziecku z okazji chrztu świętego

W Polsce przyjęło się darowanie pieniędzy z okazji chrztu świętego. Z jednej strony jest to bardzo wygodne wyjście – do koperty wkładamy określoną kwotę pieniędzy. Jeżeli jest się rodzicem chrzestnym zwykle ta suma jest trochę większa. Jednak z pewnością nie tak wysoka jak na przykład z okazji Komunii Świętej. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej rodziny, jednak najczęściej rodzice chrzestni wkładają do koperty około 500 zł. Oczywiście pieniądze są jednym z rozwiązań, jak już wspomniano, bardzo wygodnym. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w ciągu najbliższych miesięcy raczej nie pozostanie po nich najmniejszy ślad. Niektórzy rodzice rzeczywiście kupują za pieniądze z chrztu świętego zabawki czy inne akcesoria niezbędne dla dzieci, inni natomiast za te fundusze zwyczajnie opłacają przyjęcie z okazji chrztu. Zatem jeśli pragnie się podarować swojemu chrześniakowi coś, co zostanie z nim na dłużej, lepiej jest zdecydować się na coś innego.

Idealny prezent z okazji chrztu świętego

Dla maluszka zawsze i wciąż można podarować jakąś ciekawą zabawkę. Na przykład fantastyczne maty edukacyjne, które są prezentami tak naprawdę uniseks. Z takiej maty doskonale skorzysta zarówno dziewczynka jak i chłopiec, w sklepach specjalizujących się w asortymencie dla dzieci niektóre z nich kosztują nawet kilkaset złotych. Niewielu rodziców może pozwolić sobie na taki drogi prezent – mata edukacyjna z wyższej półki to zatem coś, co z pewnością przyczyni się do rozwijania ciekawości świata u niemowlaka, a także umiejętności takich jak na przykład obracanie się z plecków na brzuszek, pełzanie, wyciąganie rączek i chwytanie. Różnego rodzaju zabawki edukacyjne dla niemowlaków są zwykle dosyć drogie. Można zatem chrześniakowi sprawić również jakąś atrakcyjną zabawkę edukacyjną. To prezent, z którego maluch z pewnością skorzysta.

Sesja rodzinna jako prezent dla chrześniaka i jego rodziców

Świetnym pomysłem na prezent z okazji chrztu świętego może być również wykupienie sesji zdjęciowej u jakiegoś fotografa specjalizującego się w zdjęciach rodzinnych. Z pewnością dla rodziców niemowlaka będzie to wspaniała niespodzianka. Wiele osób kupuje tego typu sesje dla siebie, jednak dla niektórych jest to zwyczajnie zbyt duży wydatek. Rodzinna sesja będzie wspaniałym przeżyciem, a poza tym zostawi trwały ślad w postaci pięknych zdjęć, o tak wysokiej jakości, że żaden amator nie poradziłby sobie z tym zadaniem. Można również wybrać opcję sesji, na którą wybiorą się wspólnie rodzice chrzestni oraz rodzice biologiczni dziecka.

Prezent na chrzest dla chłopca

Przechodząc do prezentów dedykowanych tylko i wyłącznie dla chłopców, nie można nie wspomnieć o biżuterii. Doskonałą pamiątką jest na przykład bransoletka z symbolem chrześcijaństwa, którą mogą nosić już na nadgarstku nawet niemowlaczki. Chłopcu można podarować również złoty łańcuszek z krzyżykiem, który będzie jego pamiątką z okazji chrztu świętego. Z pewnością biżuteria dla chłopca musi być bardzo prosta i minimalistyczna, trzeba też liczyć się z tym, że w przyszłości chrześniak może nie mieć ochoty zakładać tego typu biżuterii. Pamiątkowym prezentem może być również na przykład Biblia, oczywiście chodzi tutaj o Biblię dla dzieci, która jest pięknie ilustrowana i może zainteresować już nawet dwulatka.

Prezent na chrzest dla dziewczynki

Typowymi prezentami z okazji chrztu świętego dla dziewczynki jest również biżuteria, jednak w tym przypadku pole do popisu jest dużo większe. Dlaczego? To zupełnie proste, kobiety po prostu lubią nosić biżuterię i zakładają ją dużo częściej niż mężczyźni. Dla dziewczynki można zatem wybrać równie prosty i minimalistyczny złoty łańcuszek z krzyżykiem, albo zdecydować się na coś innego. Doskonałe będą na przykład złote kolczyki, jakieś drobne i blisko uszka, aby dziewczynka po przekłuciu uszu nie mogła nimi za bardzo manipulować. Biżuteria powinna być wykonana ze złota najwyższej próby – zasada ta tyczy się zarówno prezentu dla chłopca, jak też dla dziewczynki. Złoto wyższej próby jest bardziej trwałe, a poza tym z pewnością nie uczuli. Wracając do sedna sprawy – złote kolczyki sprawdzą się idealnie. Można również podarować dziewczynce złotą bransoletkę lub pierścionek, jednak tego typu prezenty pewnie będą przez nią wykorzystywane dopiero w wieku nastoletnim. Szczególnie w przypadku pierścionków, które zwykle są zakładane dopiero przez starsze dziewczyny.

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając prezent dla chrześniaka, można kierować się tym, aby był on użyteczny od zaraz, nawet dla dziecka w wieku niemowlęcym, albo postawić na coś bardziej symbolicznego i pamiątkowego. W pierwszym przypadku kupuje się zatem zabawki, które sprawią przyjemność maluszkowi, a także przyczyniają się do usprawniania różnych ważnych umiejętności ruchowych. W drugim przypadku wybiera się jakiś element z biżuterii, który spożytkują dopiero starsze dzieci. Można też zdecydować się na opcję łączoną, a zatem podarować coś symbolicznego i pamiątkowego, a także jakąś zabawkę, którą będzie mógł bawić się maluszek.