Co to jest babyshower? Jak, kiedy i gdzie zorganizować przyjęcie dla przyszłej mamy?

Wśród przyszłych mam i ich przyjaciółek coraz częstszym zwyczajem staje się organizacja Baby Shower. Ten anglosaski zwyczaj na dobre zadomowił się w Polsce. Nic w tym dziwnego, przecież oczekiwanie na pojawienie się małego bobasa to idealny powód do świętowania i spotkania się z przyjaciółkami, siostrami czy kuzynkami. Bo baby shower to zwykle babska impreza, która jest idealną okazją nie tylko do plotek, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń.

Skąd pochodzi pomysł organizacji baby shower?

Wielu osobom wydaje się, że baby shower to stosunkowo świeży pomysł, który najczęściej kojarzy się z olbrzymim wzrostem narodzin w latach 50-tych dwudziestego wieku, w Stanach Zjednoczonych. Faktycznie wtedy tego typu imprezy były bardzo popularne i właśnie wtedy powstała ta dobrze znana nazwa tego typu spotkania. Nazwa ma przywodzić na myśl deszcz prezentów, którymi obsypywana jest nie tyle przyszła mama, co jej dziecko podczas tej imprezy.

Prawda jest jednak taka, że historia tego typu imprez jest o wiele dłuższa. Już w osiemnastym wieku w Anglii przyjaciółki przyszłej mamy organizowały dla niej spotkanie, podczas którego obdarowywały ją nie tylko drobnymi podarkami, ale również swoimi macierzyńskimi doświadczeniami. Takie spotkania były organizowane jednak wyłącznie przed narodzinami pierwszego dziecka. Jedna kwestia się nie zmieniła, na takie przyjęcie nadal nie zaprasza się mężczyzn.

Dlaczego warto organizować baby shower?

Baby shower organizuje się zwykle miesiąc lub dwa przed planowaną datą poczęcia. To doskonała okazja, by spotkać się z koleżankami, spędzić miło czas i pożartować z czekającego przyszłą mamę trudu. Takie przyjęcie to okazja, by wymienić się doświadczeniami z własnych pierwszych miesięcy macierzyństwa. Oczywiście chodzi o to, by podbudować przyszłą mamę, więc podczas takiego przyjęcia należy unikać tych mniej przyjemnych doświadczeń.

Baby shower to też okazja do zabawy, podczas różnego rodzaju konkursów organizowanych podczas przyjęcia. Podczas imprezy zaproszeni goście dają też niewielkie prezenty, najczęściej dedykowane maleństwu, ale warto też pomyśleć o jakimś drobiazgu dla przyszłej mamy. Wszystko to w miłej atmosferze, przy bezalkoholowych napojach i smacznym jedzeniu.

Kto powinien zorganizować baby shower i jak się do tego zabrać?

Najczęściej za organizację baby shower odpowiada jej siostra lub najlepsza przyjaciółka. W rzadkich przypadkach, gdy przyszła mama nie ma siostry, a jest blisko ze swoją mamą, to ona może zorganizować takie przyjęcie. Podejścia do organizacji takiego przyjęcia są bardzo różne, często organizuje się je w tajemnicy, jako niespodziankę. Ale równie często przyszła mama wie, że takie przyjęcie jest dla niej organizowane. Warto miejsce i czas imprezy dostosować do samopoczucia przyszłej mamy, zwłaszcza jeśli źle znosi ona ten szczególny czas.

Miejsce, w którym ma odbyć się takie przyjęcie powinno być nie tylko dostosowane do liczby osób, jaka się na nim pojawi, ale przede wszystkim posiadać wygodne siedzenia. Zwłaszcza pod koniec ciąży długie siedzenie na twardym krześle może być wyjątkowo nieprzyjemne. Najlepiej jeśli w miejscu przyjęcia będzie dostęp do kanapy lub wygodnego fotela przynajmniej dla ciężarnej. Przyjęcie można przygotować w restauracji, albo w domu którejś koleżanek. Zdecydowani nie powinno być to mieszkanie przyszłej mamy, w takim stanie nie należy na nią zrzucać porządków po imprezie.

Podczas takiego przyjęcia specjalne dekoracje nie są wymagane, ale z całą pewnością dopełnią atmosferę. Typowe dekoracje na baby shower to baloniki i tort z pieluch. Warto udekorować miejsce przyjęcia w kolorach typowych dla niemowlaków. Jeśli wiadomo, że mama spodziewa się dziewczynki, dekoracje powinny być różowe, a jeśli chłopca to niebieskie. Przygotowując dekoracje, warto też pamiętać o kwiatach. Może to być piękny bukiet, który po przyjęciu ciężarna zabierze ze sobą do domu.

O czym warto pamiętać podczas organizacji baby shower?

Podczas baby shower, jak podczas każdego przyjęcia, nie może zabraknąć dobrego jedzenia. Jednak przy takiej okazji szczególnie warto stawiać na zdrowe, lekkostrawne potrawy. Jak wiadomo, ciężarna powinna się dobrze odżywiać i unikać jedzenia kiepskiej jakości. Lecz jednak chcemy sprawić jej przyjemność, a wiemy, że na co dzień bardzo dba o to co je, możemy specjalnie dla niej zamówić niewielką porcję tak zwanego cheat mealu. Z całą pewnością kubek coli czy jeden hamburger nie zaszkodzi dziecku.

Podczas takiego przyjęcia sprawdzą się głównie drobne przekąski, małe kanapeczki, tartinki, paszteciki, sałatki oraz szaszłyki z owoców. Do picia nie podajemy alkoholu, bo skoro ciężarna nie może sobie na niego pozwolić, reszta gości też powinna się obyć. Do picia lepiej zafundować wodę z cytryną, soki i koktajle owocowe. Pamiętajmy, że ciężarna nie powinna przesadzać nawet z kawą czy herbatą.

Jeżeli tylko ciężarna nie cierpi na cukrzycę, podczas takiego przyjęcia nie powinno się rezygnować ze słodkości. Oczywiście, jak ze wszystkim, konieczny jest umiar. Ale babeczki udekorowane pysznym kremem lub tort specjalnie udekorowany na tę okazję na pewno nie zaszkodzi. Wszak przyszła mama nie musi się w tym czasie przejmować dodatkowymi centymetrami w talii.

Baby shower to nie tylko możliwość spotkania się przy dobrym jedzeniu, poplotkowania i wymiany doświadczeń. Podczas takiego przyjęcia zwykle urządza się różnego rodzaju konkursy dla uczestniczek. Jeśli przyszła mama nie zdradziła płci dziecka, może to być temat jednej z zabaw. Podobnie jak wybór imienia dla dziecka, może przy okazji zabawy padnie jakaś ciekawa propozycja, z której przyszli rodzice zechcą skorzystać? Ciekawą opcją jest też quiz na temat mamy, w której wygrywa ta uczestniczka, która odpowie poprawnie na najwięcej pytań na temat ciężarnej.

Prezenty na baby shower – co ucieszy przyszłą mamę?

Nieodłączną częścią baby shower jest obdarowywanie przyszłej mamy. Nie chodzi tu o drogie prezenty, ale przede wszystkim o sprawienie przyjemności. Najczęściej prezenty na baby shower przygotowywane są dla przyszłego dziecka. Mogą to być drobiazgi typu:

– kocyki, rożki i otulacze;

– śpioszki i pajacyki;

– smoczki;

– karuzela nad łóżeczko;

– grzechotki i maskotki.

Dobrym rozwiązaniem jest również, gdy kilka przyjaciółek złoży się na jakiś większy prezent. Może to być mata do zdjęć, kosz Mojżesza, czy mata edukacyjna dla niemowlaka. Mile widziane są też wszelkie produkty do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt, jak chociażby delikatne szamponiki, ale też ręczniki z kapturkiem, czy zestawy przyborów do pielęgnacji niemowląt.

Miłym gestem jest również przygotowanie kilku drobnych prezentów dla samej mamy. Może to być książka o rodzicielstwie, czy jakiś przydatny element na pierwsze tygodnie i miesiące macierzyństwa, takie jak laktator czy poduszka do karmienia. Ale jeszcze fajniejszym pomysłem może być zabawny szlafroczek dla przyszłej mamy, albo wspólna sesja zdjęciowa, wykonana przez profesjonalnego fotografa, na której brzemienna będzie mogła pochwalić się swoim rosnącym brzuszkiem. Może to być sesja podczas przyjęcia lub bon podarunkowy na taką sesję w studio dla przyszłej mamy i może nawet dla przyszłego taty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *