Co na przeziębienie w ciąży zażyć?

Choć kobiety spodziewające się dziecka dbają o swoje zdrowie, pytanie o to, co na przeziębienie w ciąży jest jednym z częściej zadawanych na różnego rodzaju forach i w mediach społecznościowych. Tak gorączka i ból głowy, jak i katar, kaszel oraz ogólne złe samopoczucie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sytuacja jest przy tym szczególnie skomplikowana, bo od przyszłej mamy wymaga się, aby wstrzymywała się od brania leków, jeśli nie skonsultuje się wcześniej z lekarzem. Czy zatem z przeziębieniem w ciąży można w ogóle walczyć?

Co na przeziębienie w ciąży – profilaktyka

Czy przeziębieniu w ciąży można w ogóle zapobiegać? Mamy do czynienia z infekcją górnych dróg oddechowych, za którą mogą odpowiadać dziesiątki patogenów, z pewnością mamy więc do czynienia z trudnym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że unikanie zachorowania nie jest możliwe. Jeszcze zanim przyszła mama zacznie zastanawiać się nad tym, co na przeziębienie w ciąży, powinna pomyśleć o tym, czy ma możliwość unikania kontaktu z osobą, która w danym momencie zmaga się z infekcją. Taki sposób jej zapobiegania jest zwykle najskuteczniejszy.
Na długo przed tym, nim zacznie się szukać odpowiedzi na pytanie o to, co na przeziębienie w ciąży, dobrze jest też upewnić się, że właśnie z tą dolegliwością mamy do czynienia. Warto więc pamiętać, że jego pierwsze objawy dają o sobie znać już po kilkunastu godzinach od momentu, w którym nawiązaliśmy kontakt z osobą zarażoną. Najczęściej jako pierwsze pojawia się ogólne osłabienie i zmęczenie oraz pogorszenie samopoczucia. Dość szybko daje jednak o sobie znać kaszel, ból głowy oraz ból gardła, a także podwyższona temperatura ciała i katar.

Co na przeziębienie w ciąży – sprawdzone sposoby

Starając się uzyskać informacje na temat tego, co na przeziębienie w ciąży będzie najskuteczniejsze, zwykle można dowiedzieć się przede wszystkim o tym, jak ważne jest łagodzenie objawów. Zdecydowana większość leków nie jest zalecana ciężarnym, warto więc zrezygnować z farmaceutyków, jeśli decyzja o ich przyjmowaniu nie jest skonsultowana z lekarzem. Nie oznacza to, oczywiście, że przyszła mama musi pogodzić się z tym, że nie pozostało jej nic innego, jak tylko przeczekanie przeziębienia.
Stosunkowo najłatwiej można poradzić sobie z katarem, bo tu pomaga zarówno bezpieczna dla ciężarnych woda morska, jak i inhalacje z zastosowaniem soli fizjologicznej. Gorączkę pozwala zbijać paracetamol, jeden z nielicznych leków, które w umiarkowanych dawkach mogą przyjmować także przyszłe mamy. Pomocna okazuje się także herbata z dodatkiem cytryny, miodu oraz imbiru, a także syrop z cebuli. Jeśli jego smak jest zbyt intensywny, można zastąpić go preparatem z malin albo z czarnego bzu.