Jak wybrać najlepsze ubranka do chrztu? 

Chrzest Święty to pierwszy sakrament w życiu dziecka, dlatego wymaga uroczystej oprawy. Rodzice wybierają datę uroczystości w porozumieniu z kapłanem, następnie wybierają chrzestnych i organizują przyjęcie. Ważnym elementem przygotowań jest zadbanie o dobrze dobrany strój dla chrzczonego dziecka.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Każdy rodzic chce, aby dziecko wyglądało stosownie do tej podniosłej uroczystości. Dlatego ważny jest zakup ubranka, które nie będzie w żaden sposób krępowało ruchów maluszka, ani wywoływało dyskomfortu. Ma być zatem elegancko i wygodnie, wtedy wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Zazwyczaj rodzice przynoszą do chrztu kilkumiesięczne niemowlęta, które podczas uroczystości leżą w wózkach, czy nosidełkach, ewentualnie trzymane na rękach. Oczywiście bywają wyjątki, kiedy dziecko jest już dużo starsze, dzieje się tak z różnych względów. Niezależnie od tego należy zrobić wszystko i zaplanować to w taki sposób, aby nie było miejsca na jakiekolwiek nieprawidłowości i problemy. Niezbędny jest ścisły plan i określenie kolejności wszystkich przygotowań. Wśród spraw do załatwienia należy pamiętać o właściwym doborze ubranek do chrztu. Mają one być czyste, schludne, eleganckie i stosowne do panującej pory roku, a także wieku dziecka. Jeżeli uroczystość jest zaplanowana na zimę to wskazane jest nałożenie kilku warstw, aby nie wychłodzić dziecka. Oczywiście w ciepłe dni obowiązuje odwrotna zasada, ponieważ przegrzewanie również nie jest wskazane.

Ubranka do chrztu można jeszcze wykorzystać

Wielu rodziców decyduje się na ubranka do chrztu, które później mogą nie być ponownie wykorzystane. Jest to błąd, ponieważ wygląda to wówczas tak, że zainwestowano w jednorazowy strój. Tymczasem zakup sukienki, czy spodenek i marynarki w neutralnych kolorach sprawi, że taka stylizacja może być ponownie wykorzystana na inne uroczystości. W przypadku dziewczynek sukieneczki nie muszą być śnieżnobiałe, ale mile widziane są ozdobniki w innych kolorach. Na przykład falbanki, czy inny rodzaj wykończeń w kolorze delikatnego różu. Podobnie jest z bucikami, zakup modelu uniwersalnego jest dobrą decyzją, ponieważ mogą być założone na kilka późniejszych okazji.

Czy istnieją konkretne wymagania odnośnie stroju dziecka?

Właściwie nie istnieje sztywny wykaz ubranek do chrztu dozwolonych przez Kościół. Panuje przekonanie, że uroczystość przyjęcia chrztu przez dziecko powinien być świętem w rodzinie. W związku z tym powinno się zadbać o odpowiadający randze wydarzenia outfit. Nie jest powiedziane, że wszystkie elementy garderoby dziecka muszą być białe, dozwolone są inne kolory, również dla chłopców. Oczywiście mile widziane są białe akcenty, ponieważ kolor ten jest symbolem czystości i niewinności maluszka. Równie odświętny wygląd mają przecież pastelowe kolory, na przykład ecru, beż, błękit, czy delikatny róż. Chłopcom wybiera się nierzadko białe koszule, a do tego granatowe, szare lub niebieskie spodenki i marynarkę. Dziewczynki najczęściej ubierane są w sukienki, tutaj warto postawić na te sięgające kolanek. Dłuższe mogą powodować dyskomfort, ograniczać ruchy nóżek i wywoływać frustrację u dziecka.

Materiał zewnętrzny