Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Wybranie odpowiednich butów dla dziecka to naprawdę trudne zadanie. Nie tylko pamiętać trzeba o tym, aby było to obuwie mocne i trwałe, które zniesie wszystkie tortury, którym podda je dziecko, biegając np. za piłką, lecz dodatkowo muszą to być buty ładne i atrakcyjne wizualnie dla malucha. To, co jest jednak kluczowe podczas dokonywania takiego zakupu, to kwestia tego, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka. W jaki sposób dokonać możliwie najlepszego wyboru?

Dlaczego rozmiar buta ma znaczenie?

Zanim przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważne. Czy nie można kupić dziecku obuwia dobranego rozmiarem na oko i jedynie mniej więcej pasującego? W końcu dziecięca stopa bardzo szybko rośnie i obuwie nawet po pół roku może być już do wymiany. O ile oczywiście malec wcześniej go nie zniszczy podczas bardzo intensywnego użytkowania.
Jak się jednak okazuje, odpowiedni rozmiar butów jest niezwykle ważny. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że za małe buty będą dziecko uwierały, przez co chodzenie w nich nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Dodatkowo takie obuwie będzie wpływało na prawidłowy rozwój dziecka do strony postawy, co później bardzo trudno będzie zniwelować. Z kolei za duże buty będą po prostu za luźne, przez co nie będą dobrze leżały i mogą stanowić nawet zagrożenie upadkiem.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka — praktyczne porady

Jak więc widać, kwestia tego, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka jest naprawdę ważna i nie można jej ignorować. Jest to sprawa naprawdę poważna, do której trzeba podejść z wielką troską i odpowiedzialnością.
Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, aby było to obuwie bezpieczne i wygodne? Podobnie jak w przypadku butów dla dorosłych, kluczowe jest określenie tego, jaki dziecko ma rozmiar stopy. Najprościej jest to zmierzyć, lecz pamiętać trzeba, że wkładka obuwia zwykle będzie miała około 10 mm więcej niż ma sama stopa. Rzecz jasna im dziecko większe, tym zapas, który się będzie brało pod uwagę podczas dobierania buta powinien być nieco większy.

W jaki sposób powinno się mierzyć długość dziecięcej stopy? Podstawa w tym wypadku jest oczywiście to, aby dziecko stało boso. Należy postawić je na kartce papieru, najlepiej tak, aby dociskało piętami do ściany, co wymusi odpowiednią postawę. Następnie wystarczy tylko odrysować na kartce stopę dziecka i ją zmierzyć linijką lub też zwykłą miarką. Da to dość precyzyjny pomiar dziecięcej stopy, na podstawie którego uda się kupić odpowiedni rozmiar obuwia.