Najważniejsze etapy rozwoju dziecka

W przypadku dzieci już od ich pierwszego dnia życia dochodzi do bardzo intensywnego rozwoju. Choć z pozoru aktywność noworodka jest niewielka i ogranicza się głównie do jedzenia, wypróżniani się i spania, to w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. W ciele malca niemal w każdej chwili zachodzą ogromne zmiany. Etapy rozwoju dziecka są szczególnie widoczne w pierwszym roku jego życia.

Etapy rozwoju dziecka – pierwszy tydzień życia

Podczas pierwszego tygodnia życia noworodek przyzwyczaja się do nowych warunków życia. W związku z tym w przeciągu pierwszych 48 godzin życia wydala smółkę, która potwierdza rozpoczęcie pracy przez jelita. W tym czasie dziecko traci na wadze mimo przyjmowania pokarmu. Ma wyczulony zmysł węchu, słabo widzi, ale rozpoznaje znane dźwięki, w tym choćby głos matki. Na powierzchni jego ciała może znajdować się trądzik niemowlęcy oraz lanugo.

Etapy rozwoju dziecka – drugi, trzeci i czwarty tydzień życia

W drugim tygodniu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok. Odzyskuje masę urodzeniową. W tym okresie etapy rozwoju dziecka obejmują pojawianie się odruchów bezwarunkowych, takich jak chwytanie, kroczenie, odruch Moro, Babińskiego i Rootinga. W dalszym okresie maluch zaczyna unosić główkę. Dochodzi do zaniku trądziku niemowlęcego oraz żółtaczki filologicznej. Malec zaczyna podążać wzrokiem za przedmiotami.

Etapy rozwoju dziecka – drugi miesiąc życia

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia mowa jest już o niemowlęciu. W tym czasie maluch utrzymuje uniesioną główkę, rozpoznaje twarz matki i uśmiecha się. Domaga się jedzenia oraz zaczyna wydawać samogłoski.

Etapy rozwoju dziecka – trzeci miesiąc życia

Kolejne etapy rozwoju dziecka obejmują rozwój słuchu i dotyku. Dziecko wkłada chętnie dłonie do ust oraz głuży.

Etapy rozwoju dziecka – czwarty miesiąc życia

W tym miesiącu dziecko unosi się na rączkach leżąc na brzuchu. Ponadto wyciąga ręce w kierunku przedmiotów, śmieje się, a jego rytm dobowy zaczyna się normalizować.

Etapy rozwoju dziecka – piąty miesiąc życia

Na tym etapie rozwoju malec podwaja masę urodzeniową. Ponadto potrafi wypowiedzieć sylaby.

Etapy rozwoju dziecka – drugie półrocze życia

W drugim półroczu życia dzieci ich rozwój jest bardziej zindywidualizowany. Niemniej jednak dzieci stają się bardziej aktywne, czołgają się i raczkują. Ponadto zaczynają samodzielnie siadać, wstawać z podparciem oraz wykonywać pierwsze kroki. Dzieci zaczynają również gaworzyć, powtarzać sylaby i reagować na swoje imię. W tym czasie pojawiają się pierwsze zęby, które zwykle powodują duży dyskomfort oraz nieco zaburzają harmonijny rozwój dziecka. Po ich wyrżnięciu wszystko wraca jednak do normy. W okolicach roku dzieci potrajają masę urodzeniową, chodzą oraz wypowiadają pierwsze słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *