Gorączka w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Gorączka w czasie trwania ciąży może stanowić zagrożenie nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla rozwoju dziecka. Warto też zaznaczyć, że lekko podwyższona temperatura ciała w ciąży może być powszechna, dlatego też dobrze jest wiedzieć, kiedy należy się martwić i udać się na wizytę lekarską.

Jak leczyć gorączkę w ciąży?

Gdy temperatura ciała wskazuje ponad trzydzieści siedem i pół i taki stan trwa dłużej niż trzy dni, to może oznaczać to już konieczność udania się na wizytę lekarską. W ciąży nie można przyjmować wszystkich leków, dlatego też lekarz dobierze odpowiednie tabletki, które nie będą szkodliwe dla dziecka, a pozwolą pozbyć się temperatury. Należy jednak mieć na uwadze, że gdy temperatura przekroczy trzydzieści osiem stopni, to wtedy kobieta w ciąży może zostać wezwana do szpitala, gdyż może to świadczyć o infekcji bakteryjnej. Dlatego też nie można lekceważyć żadnych objawów choroby ani gorączki, szczególnie gdy jest się w ciąży.

Dlaczego gorączka w ciąży może być niebezpieczna?

Przede wszystkim gorączka, która występuje, gdy kobieta jest w ciąży, jest szczególnie niebezpieczna między czwartym a czternastym tygodniem. Wtedy to dochodzi do implantacji zarodka i kostnienia żeber oraz kręgów. Dlatego też tak ważne jest, by kobiety w ciąży zwracały na siebie znaczną uwagę, zwłaszcza w kwestii zdrowotnej. Należy też pamiętać, że z każdej gorączki może wywiązać się także bardziej skomplikowane zarażenie, które będzie mogło skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.

Jakie są domowe sposoby na leczenie gorączki w ciąży?

Gdy kobieta w ciąży ma gorączkę, to może spróbować pozbyć się jej domowymi sposobami, które nie zagrażają jej życiu i życiu dziecka. Między innymi warto zrobić letnie okłady na czoło, które mogą złagodzić temperaturę ciała. Dobrze jest też wziąć chłodny prysznic lub kąpiel. Warto tu wspomnieć, że kobiety w ciąży nie powinny kąpać się w gorącej wodzie. Kolejnym domowym sposobem na zniwelowanie gorączki jest picie dużej ilości płynów takich jak woda, herbata czy zimny kompot. Warto też pomyśleć nad odpoczynkiem w łóżku i zregenerowaniem sił.

Czy można skorzystać z wizyty lekarskiej online, gdy ma się gorączkę w ciąży?

Jeśli nie chcemy narażać się na wizytę w przychodni, w której mogą przebywać inni chorzy, to warto spróbować umówić się na wizytę online z lekarzem. Dzięki temu lekarz w zaciszu domowym przeprowadzi taką wizytę i pokieruje, co pacjentka może dalej zrobić, by pozbyć się gorączki. Jednak takie rozwiązanie zaleca się, gdy gorączka nie jest zbyt wysoka i nie występują inne skutki uboczne gorączki. Gdy są jakieś objawy, które niepokoją pacjentkę, to dobrze jest wybrać się na wizytę lekarską do przychodni lub zamówić wizytę lekarską domową.

Dbanie o swoje zdrowie w ciąży to bardzo ważny aspekt, którego nie można pomijać. Dlatego też wszelkie dolegliwości dobrze jest zgłaszać lekarzowi, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nic nie stanie się także dziecku w trakcie ciąży. Lepiej jest zapobiegać różnym wydarzeniom, niż później żałować, że reakcja była zbyt późno.