Pomysły na weekend z dzieckiem

Spędzanie czasu z dzieckiem ma ogromną wartość bez względu na wiek latorośli: wspólna zabawa, niezależnie od tego, jaką formę przyjmuje, może wiele wnieść do rozwoju pociechy. Dodatkowo, pomaga poprawić relacje rodzinne i budować więź. Jednak to teoria, a w praktyce – często brakuje pomysłów na to, gdzie można wybrać się z pociechą. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na weekend z dzieckiem, pogrupowane ze względu na jego wiek.

Najmłodsze dzieci – niemowlęta i maluchy do około drugiego roku życia

Wyżej wskazaną granicę należy traktować umownie: zdarza się, że młodsze dzieci są już na tyle rozwinięte, że można z łatwością pozwolić im na zabawy dla starszych dzieci. Niekiedy sytuacja jest odwrotna: mimo że teoretycznie maluch dorósł już do pewnej formy aktywności – wciąż nie jest nią zainteresowany.

Dla najmłodszych dzieci właściwie każde wyjście w towarzystwie najbliższych jest bardzo istotne i dostarcza maluchowi wielu emocji. Choć nie można przesadzać i noworodkowi czy malutkiemu niemowlęciu lepiej oszczędzić emocjonujących wypadów, to malec powyżej pół roku ucieszy się z każdego wypadu.

Dla najmłodszych najlepiej jest wybierać aktywności, które zaangażują wszystkich i nie są bardzo wymagające. Spacer po centrum miasta połączony z wyjściem na lody, wyprawa do lasu czy nad rzekę lub nawet wycieczka do centrum handlowego – to rodzaje aktywności, które pozwolą malcowi obserwować otoczenie i chłonąć bodźce, jakich ono dostarcza, a jednocześnie nie wymaga od nich wiele. Starszym dzieciom można pozwolić na przykład przyjrzeć się z bliska fontannie, obejrzeć rzeźbę w mieście czy samodzielnie zapłacić za zakupy.

Starsze dzieci w wieku przedszkolnym

Kiedy malec staje się bardziej kontaktowy, umie wyrazić swoje potrzeby słowami i powoli nabiera wielu umiejętności (nie tylko psychicznych, ale również fizycznych) – nadchodzi czas na nowe aktywności. Jednym z najbardziej uniwersalnych wyborów, który sprawdzi się już w przypadku 3-letnich dzieci (lub bardzo sprawnych fizycznie 2-latków) są sale zabaw. Miejsca te dostosowano do potrzeb kilkulatków, są one w pełni bezpieczne i jednocześnie pozwalają dziecku spędzić czas na wesołej zabawie w gronie rówieśników. Rodzic może w tym czasie wypocząć, na przykład pijąc kawę lub rozmawiając ze znajomymi.

Jeśli zależy nam na czynnościach zapewniających większą dawkę tworzenia więzi rodzinnych – doskonałym wyborem są wypady na basen czy do tak zwanych jumping halli. To miejsca, w których kilkulatek spożytkuje swoją energię, a rodzic przypomni sobie, jak to jest być dzieckiem, bawiąc się z latoroślą. Takie zajęcie, oprócz świetnej zabawy, zapewnia również… idealny sen w nocy.

W okresie letnim idealnym rozwiązaniem na spędzenie weekendu z dzieckiem są również krótkie wypady: nad jezioro, morze czy w góry (w zależności od tego, gdzie na co dzień mieszka rodzina). Nawet na krótkich, dwudniowych wakacjach można znaleźć mnóstwo aktywności i spędzić czas produktywnie i bardzo przyjemnie.

A co ze starszakami?

Również starsze dzieci chcą otrzymywać od rodziców uwagę, a dorośli – starają się poświęcać im jak najwięcej czasu. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, świetnym pomysłem na spędzenie czasu w weekend jest na przykład wspólny wypad do kina (każdy dorosły doceni moment, kiedy przestaje chodzić na bajki, a zaczyna okres kina familijnego). Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba – starsze dzieci zazwyczaj chętnie uczestniczą w zakupach odzieżowych.

W ramach wspólnego spędzania czasu w weekend ze starszym dzieckiem świetnymi pomysłami są również zoo, wszelkiego rodzaju wystawy tematyczne (na przykład związane z dinozaurami) czy miniatury znanych miejsc. Dla dzieci łaknących wrażeń doskonałym wyborem będą wszelkiego rodzaju lunaparki czy ścianki wspinaczkowe, gdzie można dodatkowo popracować nad zaufaniem na linii rodzic-dziecko (w przypadku wzajemnej asekuracji podczas wspinania się na ścianę).

Bez względu na wybraną aktywność – najistotniejszym jest, aby wspólnie świetnie się bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *