Jakie są zalety zabawek drewnianych?

Zabawki drewniane w ostatnich latach są coraz chętniej wybierane przez rodziców. Wcześniej nie cieszyły się one tak dużą popularnością i przez dłuższy czas zostały niemal całkowicie zastąpione zabawkami plastikowymi. W naszym artykule wskazujemy najważniejsze powody, dlaczego obecnie obserwuje się powrót zabawek drewnianych oraz to, jakie są ich najważniejsze zalety.

Wybór zabawek drewnianych w trosce o środowisko

Podstawową zaletą zabawek drewnianych i powodem, dlaczego coraz pewniej wracają i są coraz chętniej wybierane jest kwestia ochrony środowiska. Drewno jako całkowicie naturalny materiał nie prowadzi bowiem do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wytworzone z niego zabawki nie mają żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Podczas ich produkcji nie stosuje się żadnych groźnych substancji chemicznych, z kolei jeżeli zabawka się zepsuje lub znudzi dziecku, można ją spokojnie wyrzucić lub spalić i nie będzie to w żaden sposób zanieczyszczało powietrza.

Duża wytrzymałość i bezpieczeństwo dziecka

Ogromną zaletą zabawek drewnianych jest też ich wytrzymałość i bezpieczeństwo stosowania. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z akcesoriami dla dzieci i rodziców Forkids.pl:

„Zabawki drewniane są bardzo bezpieczne w stosowaniu nie tylko ze względu na to, że są wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów. Duży wpływ na bezpieczeństwo ma też to, że zazwyczaj mają większy rozmiar niż zabawki z plastiku i nie posiadają żadnych małych części, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Ważną ich zaletą jest też to, że są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż zabawki z plastiku. Drewno jako materiał jest twarde, więc nie ma ryzyka, że w trakcie zabawy coś się ułamie, pęknie lub się ukruszy. Odpowiednio pielęgnowane zabawki drewniane będą mogły być stosowane przez lata!”

Łatwości utrzymania w czystości

Dużą zaletą zabawek drewnianych jest też to, że dzięki większym rozmiarom i prostszej formie dużo łatwiej jest je utrzymać w czystości. Zazwyczaj w takich zabawkach nie ma też po prostu miejsc i zakamarków, do których mógłby się przedostać jakiś trudny później do usunięcia brud.

Czy zabawki drewniane mają jakieś wady?

Czy jednak zabawki drewniane mają tylko zalety i pozbawione są wad? Z punktu widzenia dzieci, przede wszystkim tych starszych, które już bardzo lubią np. oglądać bajki w telewizji, największą ich wadą jest to, że nie są tak kolorowe, jaka zabawki, które są wykonane z plastiku. Zabawki drewniane  mają też prostszą konstrukcję i zachowane jest w nich mniej szczegółów. Z kolei z punktu widzenia rodziców ich największą wadą jest cena, która zazwyczaj jest jednak znacznie wyższa niż w przypadku zabawek plastikowych. Jest to związane oczywiście z kosztami wykorzystywanych do ich produkcji materiałów. Drewno jest jednak droższe niż plastik i musi mieć to wpływ na cenę produktu końcowego.