Edukacyjny prezent dla trzylatka

Każdy z nas wie, jak miłym wydarzeniem jest otrzymywanie prezentów. Wiedzą o tym również dzieci dlatego też jest to dla nich niezwykłe wydarzenie i radość. Jak się jednak okazuje, prezent dla trzylatka może być czymś więcej, niż tylko zwykłą zabawką. To właśnie w tym wieku dzieci porzucają swoje życie polegające tylko na obserwacji i zaczynają same działać poprzez dotykanie, ruszanie i sprawdzanie wszystkiego, czego tylko się da. Można to wykorzystać, wręczając im edukacyjne prezenty.

Czym są edukacyjne prezenty?

Czym jednak są takie edukacyjne prezenty? Jak one działają i dlaczego warto je wręczać trzylatkowi? Każdy doskonale o tym wie, że nie ma lepszego sposobu na naukę, niż poprzez zabawę. Zasada ta działa zarówno dla trzylatka, jak i trzydziestolatka. Tak samo dobrze sprowadza się to w przypadku bardzo zaawansowanych dziedzin, jak i uczenia się kolorów. I tę właśnie zasadę wykorzystują edukacyjne zabawki. Pod pozorem zwykłej zabawy, polegającej np. na wkładaniu kostek o odpowiednim kształcie w odpowiadające im otwory, przemycana jest wiedza i informacja, która pozwoli dziecku szybciej się rozwinąć. Czy warto takie edukacyjne prezenty wręczać? Zdecydowanie tak, ponieważ dzięki nim dziecko może zauważalnie szybciej przyswajać pewne informacje, zdobywać w szybszym tempie wiedze i dynamiczniej się rozwijać. Pozwoli mu to szybciej zbudować podstawowy zasób słownictwa, wykształcić podstawowe umiejętności liczenia, czy też odróżniać kolory, a nawet spowoduje, że będzie znacznie sprawniej się komunikować, co z pewnością przyda się w kontaktach z rówieśnikami.

Najlepsze prezenty edukacyjne dla trzylatka

Jak zatem widać, zasadność wręczania takich edukacyjnych prezentów małym dzieciom jest naprawdę olbrzymia. Pytanie tylko jakie bardzo szybko się pojawi podczas wybierania takiego prezentu, to jaki konkretnie jego rodzaj wybrać? Jak przecież wiadomo, rynek zabawek dla dzieci jest ogromny, a to powoduje, że łatwo wybrać coś, co albo nie będzie spełniało swojego edukacyjnego założenia, albo będzie po prostu bezużyteczne. Jakie zatem edukacyjne zabawki warte są kupienia, co do których będzie pewność, że spełnią swoją funkcję możliwie najlepiej?
Z całą pewnością wartym kupienia edukacyjnym prezentem są różnego rodzaju edukacyjne klocki. Mogą one przybierać najróżniejsze postacie. Mogą to być proste drewniane klocki, którymi zabawa polega na wkładaniu ich do pudełka poprzez umieszczanie ich w odpowiedni, pasujący do ich kształtu otwór. Jak jednak łatwo zauważyć, trzylatki są już nieco bardziej rozeznane w otaczającym je świecie i często można pokusić się o nieco bardziej zaawansowane klocki, którymi można np. układać proste konstrukcje. To o czym trzeba pamiętać w przypadku takich klocków, to, aby charakteryzowały się dużym rozmiarem, ponieważ małe dziecięce rączki nie będą jeszcze nazbyt wprawne w operowaniu małymi klockami.
Innego rodzaju edukacyjną zabawką, która z pewnością będzie świetnym wyborem, są klocki magnetyczne. Dzięki temu, że umieszczony został w ich strukturze niewielki magnes, klocki do siebie przylegają, umożliwiają tym samym budowanie jeszcze ciekawszych i bardziej zaawansowanych konstrukcji.

A może cos twórczego?

Trzylatek to już takie dziecko, które wykazuje pewne talenty artystyczne. Idealnym więc prezentem może się w takim wypadku okazać ten, który będzie umożliwiał wykonanie pewnych rzeczy. Oczywiście tak małe dziecko jest jeszcze zbyt młode, żeby wręczyć mu w prezencie choćby najprostsze farbki, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostało ono w prezencie np. masę plastyczną. Dzięki niej możliwe jest ugniatanie, rolowanie czy też naciskanie i kulkowanie danej masy, dzięki czemu dziecko ma możliwość wykonywania bardzo prostych, żeby nie powiedzieć prymitywnych elementów, które jednak z pewnością dadzą mu naprawdę wiele radości i satysfakcji.

A może mobilnie?

Jeśli ktoś zastanawia się nad edukacyjną zabawką dla trzylatka, nie sposób nie pomyśleć o pierwszym dziecięcym rowerku. Rower nie tylko pozwoli się wyszaleć, lecz jednocześnie umożliwi ćwiczenie koordynacji ruchowej czy też wytrenowanie podstawowych mięśni. Będzie zatem idealnym połączeniem nauki i zabawy.