Ból żołądka w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety, dlatego wyjątkowo musi ona wtedy dbać o swoje zdrowie. Ból brzucha, który pojawi się w ciąży, nie może być bagatelizowany i wówczas kobieta powinna skonsultować się z lekarzem dla pewności czy nic się nie stało dziecku. Warto też dodać, że ból żołądka może również być powiązany z wymiotami.

Jakie mogą być przyczyny bólu żołądka w ciąży?

Między innymi przyczynami takiego bólu może być zgaga, zła dieta, stres, zapalenie wyrostka robaczkowego czy też zatrucie pokarmowe. Dlatego też nawet lekki ból żołądka w ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do dalszych nieprzyjemnych skutków ubocznych i nawet może być wówczas potrzebna wizyta w szpitalu.

Jakie są objawy towarzyszące bólowi żołądka w ciąży?

Dolegliwości żołądkowe w ciąży mogą być również powiązane z innymi objawami i przez to tym bardziej się nasilają. Dlatego też ból żołądka występuje zazwyczaj z objawami takimi jak: nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, temperatura, czy osłabienie. Może również być wyczuwalne stwardnienie brzucha. Objawem towarzyszącym może być również plamienie z dróg rodnych i wtedy konieczna jest szybka wizyta u lekarza, gdyż może oznaczać to odklejenie się łożyska.

Co mogą oznaczać skurcze żołądka w ciąży?

Oprócz tego, że można odczuwać ból w okolicy żołądka, to również są odczuwalne skurcze żołądkowe. Bolesne skurcze żołądka najczęściej pojawiają się wtedy, kiedy jest prowadzona zła dieta. Spożywanie dużej ilości tłustych i ciężkostrawnych potraw, może doprowadzić do skurczów żołądkowych. Warto też dodać, że takie skurcze pojawiają się przeważnie na ostatnim etapie ciąży.

Co można brać bezpiecznie na bóle żołądkowe w ciąży?

W ciąży kobieta nie może zażywać zbyt wiele leków, dlatego dobrze jest stosować naturalne sposoby na pozbycie się uciążliwych bólów żołądkowych. Przede wszystkim warto sięgnąć po mięte, gdyż pomoże ona w dobrym funkcjonowaniu żołądka. Można również stosować imbir, który kroi się w kilka cienkich plasterków i zalewa wodą. Tak zrobiony napar należy wypić i bóle żołądkowe powinny ustąpić. Dobrze jest również mieć siemię lniane, które chroni błonę śluzową żołądka. Dzięki takim domowym sposobom uniknie się brania leków. W niektórych przypadkach ból żołądka może ustąpić po zażyciu któregoś z wyżej wymienionych produktów. Gdy jednak bóle będą się powtarzać lub nasilać, to konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Czy bóle żołądkowe w ciąży muszą zawsze występować?

Warto dodać, że każda kobieta inaczej przechodzi okres ciąży. Jedne kobiety mogą przechodzić ciążę znacznie gorzej, a inne przez cały ten czas nie będą mogły narzekać na swój stan zdrowia. Wszystko zależy od diety, stylu życia oraz od tego, w jakim stanie jest nasz organizm. Jednak obojętnie od tego, jak świetnie przechodzi się ciążę, należy zawsze być czujnym i obserwować różne dolegliwości, które mogą się pojawić.

Dzięki szybkiej reakcji na ból żołądka można się go bardzo prosto pozbyć. Wówczas kobieta może dalej cieszyć się tym pięknym stanem, jakim jest ciąża.