Dziecięce Hobby – Gra na gitarze

Już od najmłodszych lat rodzice próbują rozbudzić w swoim dziecku miłość i zainteresowanie do wielu rzeczy, tak, aby same mogło odkryć w sobie jakieś zainteresowania. Aby tu umożliwić, zapisują swoją pociechę na liczne zajęcia dodatkowe, takie jak nauka obcego języka, zajęcia sportowe czy artystyczne w postaci rysunku, lekcji śpiewu lub gry na instrumencie. U każdego dziecka z biegiem czasu ujawniają się odmienne talenty. Jeśli będąc rodzicem, zaobserwujesz, że twoje dziecko radość czerpie z muzyki, ma dobry słuch i poczucie rytmu, a także przejawia swoją twórczość we własnych kompozycjach warto na początek zapisać je naukę gry na gitarze.

Gitara, czyli najpopularniejszy instrument do nauki gry

Nazwa „guitarra” wywodzi się z języka hiszpańskiego, do którego została wprowadzona w wieku X. Wtedy też gitary pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim dzięki Maurom. Historia gitary sięga już czasów starożytnych, gdzie w instrument nieco do niej zbliżony używany był w Indiach, Azji Środkowej czy Iranie. Gitara w języku arabskim oznacza różnego rodzaju lutnie, będące poprzednikami dzisiejszych gitar. Gitara jest instrumentem muzycznym z grupy szarpanych, posiada pudło rezonansowe, które ma decydujący wpływ na brzmienie instrumentu , gryf oraz progi na podstrunnicy. Strun jest najczęściej sześć. Istnieje wiele rodzajów gitar, od klasycznej, po akustyczną, elektryczną czy barokową.

Korzyści płynące z gry na gitarze

Dlaczego warto zacząć swoją przygodę z gitarą? Każdego dnia, przez całe nasze życie dążymy do doskonalenia naszych umiejętności, na różny sposób pracujemy nad sobą, aby w przyszłości osiągnąć z tego profity. Jednym z przejawów jest właśnie rozwijanie swojej pasji oraz zainteresowań. Nauka gry na gitarze ma jeden zasadniczy walor: nauczyć może się jej każdy, bez względu na wiek i to nie wychodząc z domu. Żyjąc w dobie wszechobecnego dostępu do internetu, z łatwością znajdziemy tam liczne wirtualne lekcje oraz poradniki, dzięki którym zdobędziemy niezbędne podstawy.

Gra na gitarze bez wątpienia wpływa na naszą kreatywność. Podczas gry jest ona nieustannie poszerzana, tworząc chociażby własne teksty piosenek czy melodie. Grając, w naszej głowie ciągle powstają nowe idee oraz pomysły.

Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie, w tym gitarze poprawia koncentrację. Zmusza do rozgraniczenia tego, co ważne i odrzucenia czynników i bodźców zewnętrznych, które mają mniejsze znaczenie, a często przeszkadzają w codziennych czynnościach, które przez to zajmują znacznie więcej czasu. Tylko gra w pełnym skupieniu pozwoli osiągnąć wymarzone efekty.

Gra na gitarze poprawia także nastrój. To właśnie gitara kojarzy się z klimatycznymi ogniskami nad jeziorem lub w lesie, umilanymi jej melodią oraz ulubionymi piosenkami. Udowodniono, że człowiek grający na gitarze znacznie łatwiej jest w stanie poradzić sobie ze stresem w pracy. Wygrywane dźwięki gitary pozwalają się zrelaksować i odpocząć.  Ucząc się gry z pewnością zwiększysz swoją pewność siebie oraz zmniejszysz tremę, jaka wiąże się z publicznymi wystąpieniami.

Muzyka od zawsze stanowiła jedną z najbardziej popularnych form rozrywki, pozwalając na chwilę zapomnieć o codzienności, poprzez oddanie się jej dźwiękom. Jeśli więc dla ciebie również stanowi formę odskoczni, warto zdobyć nową umiejętność oraz spróbować swoich sił na gitarze!