Poranna erekcja u mężczyzn – co warto o niej wiedzieć?

Poranna erekcja to naturalne zjawisko fizjologiczne, które znane jest mężczyznom w każdym wieku – dotyczy ono zarówno nastolatków, jak i starszych mężczyzn. Problem zaczyna się, kiedy poranny wzwód zanika. Jednak czym dokładnie jest poranna erekcja i co ją powoduje? Co oznacza brak porannego wzwodu? Wyjaśniamy!

Organizm i jego aktywność podczas snu

Sen to stan, w którym wbrew pozorom organizm nie przechodzi w stan pasywny. W trakcie jego trwania w organizmie zachodzi szereg istotnych procesów fizjologicznych uwarunkowanych działaniem układu endokrynologicznego, układu nerwowego, układu metabolicznego, układu krążenia oraz układu rozrodczego. Najnowsze badania realizowane przez specjalistów dowodzą także, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy poszczególnymi fazami snu i reakcjami seksualnymi organizmu. Organizm w trakcie trwania fazy snu REM znajduje się w fazie czuwania, w której obserwuje się wzrost pobudzenia seksualnego u mężczyzn, które objawia się erekcją.

Czym jest poranna erekcja?

Poranna erekcja to wynik samoczynnych reakcji fizjologicznych zachodzących w organizmie mężczyzn. Poranny wzwód to spontaniczna i nieświadoma reakcja mająca miejsce w trakcie trwania fazy snu REM charakteryzującej się zwiększoną aktywnością mózgu i serca, podczas której zmniejsza się poziom noradreliny w organizmie i doświadczamy marzeń sennych. Faza ta może powtarzać się cyklicznie około 5 razy w ciągu nocy, a ostatni cykl często pokrywa się z momentem wybudzenia, stąd poranny wzwód.

Co oznacza brak porannej erekcji?

Poranna erekcja to normalne, zdrowe i pożądane zjawisko. Dlatego osłabienie porannych erekcji uznawane jest za niepokojący sygnał, który powinien prowadzić do zbadania przyczyny zaistniałej sytuacji. Osłabienie porannych erekcji może być związane m.in. z zaburzeniami snu polegającym na niewystępowaniu fazy REM, a także ze starzeniem się komórek organizmu. Zaburzania w obrębie występowania porannej erekcji często są objawem niezdrowego trybu życia — niewłaściwej diety, przemęczenia czy okresów wzmożonego stresu.

Brak porannej erekcji – co robić?

Problemy z poranną erekcją powinny budzić niepokój mężczyzn. W przypadku, gdy mężczyzna zauważy u siebie brak porannej erekcji w ciągu kilku kolejnych dni, w pierwszej kolejności powinien się skonsultować ze specjalistą, który pomoże mu poznać przyczyny zaistniałej sytuacji, a także znaleźć rozwiązanie problemu.

Wiele problemów związanych z erekcją można także rozwiązań poprzez samodzielne zadbanie o swoje zdrowie poprzez wdrożenie zdrowej diety, regularne spożywanie posiłków, rezygnację z używek oraz zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia. Rozwiązaniem, po które sięga wiele osób, są także leki wspomagające uzyskanie i trzymanie erekcji, takie jak lek Maxon Forte stanowiący innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla mężczyzn z problemami z erekcją.

Artykuł sponsorowany