Maska FFP2 – jak dezynfekować?

Decydując się na zakup maseczki FFP2 przeznaczonej do wielokrotnego użytkowania, musisz liczyć się z koniecznością jej regularnej dezynfekcji. To istotne po każdym założeniu i noszeniu, ponieważ w przeciwnym razie na jej powierzchni osadzałyby się zanieczyszczenia, więc nietrudno już o ich rozniesienie. Tylko pranie w optymalnej temperaturze i suszenie pozwoli zachować wysoką wydajność maseczki i odpowiedni poziom ochrony przed kolejnym użyciem.

Po co dezynfekować maskę FFP2?

Jak wspomnieliśmy, na powierzchni maski osadzają się zanieczyszczenia. Są to pyłki, kurz, drobinki, bakterie, wirusy, zarazki, zarodniki grzybów. Wszystko, co potencjalnie trafiłoby do Twoich dróg oddechowych jest zatrzymywane przez tę barierę. Jednak to jeszcze nie wszystko. Czy wiesz, że niektóre zanieczyszczenia mogą pozostać na maseczce aktywne jeszcze przez wiele godzin, a nawet dni? To oznacza, że ściągnięcie i odłożenie maski bez prania może spowodować rozprzestrzenianie się zarazków i przenoszenie ich na pozostałe części ciała czy powierzchnie mebli. Ryzyko zarażenia nadal jest bardzo wysokie!

Prawidłowe użytkowanie maski

Z utrzymaniem wysokiego poziomu ochrony wiąże się także to, jak często wymieniamy maskę. To, że produkt jest wielokrotnego użycia nie znaczy, że ma nieskończony termin ważności. Już po kilku godzinach możesz odnotować, że maska od wewnątrz nieprzyjemnie zwilgotniała, co utrudnia oddychanie i powoduje dyskomfort. To znak, że trzeba ja wymienić na nową!

Jak dezynfekować maseczki?

Dezynfekcja maseczki to jedyny sposób na to, aby faktycznie była ona przeznaczona do użycia więcej niż jeden raz. W bardzo prosty sposób przygotujesz ją do kolejnego użycia poprzez:

  • pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza,
  • pranie przez 45 minut,
  • suszenie,
  • umieszczanie w ciepłym piekarniku (rozgrzanym do 70 stopni Celsjusza).

Więcej o zasadności i sposobie dezynfekowania maseczek FFP2 przeczytasz na stronie https://medivon.pl/maska-ffp2-jak-dezynfekowac.

Dezynfekcja poprzez pranie

Jeżeli decydujesz się na pranie maseczki to ustaw cykl prania na 45 minut i temperaturę na 60 stopni Celsjusza. Po tym czasie wilgotną maskę zostaw do wysuszenia, wysusz w suszarce automatycznej lub wyprasuj gorącym żelazkiem. Jeżeli pierzesz maseczkę to najlepiej oddziel ją od pozostałych rzeczy w bębnie. Możesz to zrobić np. umieszczając ją w specjalnym woreczku. Potem przechowuj ją w odseparowanym miejscu, co sprawi, że maseczka nie zabrudzi się, lecz będzie gotowa do kolejnego użycia.