Zabawa w rysowanie – Najprostsza zabawa edukacyjna

Każdy rodzic wie jak ważne w rozwoju maluszka jest rysowanie. Dziecięce obrazki trafiają na honorowe miejsca na lodówce albo dawane są w formie prezentów. Są urocze i równocześnie wskazują na to, że nasze maleństwo dobrze się rozwija.

Zmieniają się z wiekiem

Rysunki dzieci zmieniają się wraz z ich wiekiem i zdolnościami umysłowymi oraz motorycznymi. Mniejsze dzieci (np. dwu lub trzylatki) pokrywają kartki bazgrołami, które w ich mniemaniu są odbiciem otaczającego je świata. Trzymają kredki niewprawnie i często muszą korygować chwyt. Im jest on bardziej wypracowany, tym pewniejsze są również ruchy prowadzącej je ręki. Sześciolatek bez większych problemów odwzorowuje zdarzenia z rzeczywistości, niekoniecznie tej realnej. Dzieci przeciętnie rysują do ósmego roku życia. Jeżeli nie wykazują w tym kierunku szczególnych uzdolnień, to najczęściej porzucają tę czynność na rzecz innych zabaw.

Co rozwija rysowanie?

Rysowanie wpływa na wiele rzeczy niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Świadczą o rozwoju emocjonalnym i manualnym malucha. Po pierwsze ułatwia poznawanie kolorów i kształtów. To świetna okazja, żeby je powtarzać i równocześnie ćwiczyć dłoń oraz prawidłowy chwyt z kciukiem przeciwstawnym do reszty palców. Rysowanie rozwija zdolność obserwacji i pamięci wzrokowej. Uczy skupienia, a często pozwala radzić sobie z kłębiącymi się emocjami. To dobry sposób na wyrażenie uczuć, kiedy nie potrafi się jeszcze ich opisać. Stąd, psychologowie dziecięcy, często proszą swoich małych pacjentów o rysunki. Na ich podstawie przeprowadzają wstępną psychoanalizę. Często rysunki mówią więcej niż samo dziecko.
Należy też pamiętać, że rysowanie jest pierwszym krokiem do nauki pisania liter. Doskonali koordynację wzrokowo-ruchową oraz precyzję ruchów. Dzięki temu jest niezastąpioną podwaliną dla późniejszego rysowania szlaczków, a w efekcie – stawiania czytelnych liter.

Kiedy dziecko uczy się rysować?

Dziewięciomiesięczne dziecko zaciska całą piąstkę na kredce. Zazwyczaj nie potrafi jeszcze świadomie wodzić kredką po kartce, nie mniej ta czynność je zainteresuje. Najczęściej półtoraroczne dziecko potrafi już utrzymać w ręce kredkę w sposób prawidłowy. Pokrywa ono kartkę zawijasami i bazgrołami, które nie przedstawiają niczego konkretnego. Pomiędzy drugimi a trzecimi urodzinami dziecko zaczyna rysować przedmioty i postacie. Ma tyle pomysłów, że często zmienia zdanie w trakcie tworzenia obrazku lub samo nie potrafi wyjaśnić, co właściwie narysowało. Pięciolatek rysuje już swobodnie i bez problemów koloruje gotowe obrazki.

Nauka przez zabawę

Podstawową zaletą rysowania jest to, że jest ono zabawą! To chyba najprostsza i najpowszechniejsza zabawa edukacyjna na świecie. Warto uczyć się rysować wraz z dzieckiem. Trzylatek potrafi już uczyć się przez obserwację oraz powtarzać pewne gesty i czynności. Naukę najlepiej zacząć od rysowania prostych figur geometrycznych. Można przygotować dla dziecka ćwiczenia w postaci rysowania po szlaczku, łączenia kropek, czy zestawów do kalkowania. Każda nauka powinna wspierać samodzielność dziecka. Ważne jednak, by zadbać o prawidłową postawę w czasie rysowania, tak by nie było ono obciążeniem dla kręgosłupa. Warto sadzać dziecko przy stole, na krześle o odpowiednio dobranej wysokości. Kręgosłup powinien być wyprostowany i oparty, tak aby zapobiec jego wykrzywianiu. W pomieszczeniu powinno być też właściwe oświetlenie. Rysowanie w tej pozycji będzie przyzwyczajało malucha do siadania przy biurku.

Ważna ocena!

Dziecko czeka na pochwałę rodziców. Zawsze. Z tego powodu trzeba wstrzymać się z czasami zbyt surowymi ocenami i zachować swoje zdanie. Pochwały zachęcają dzieci do dalszej aktywności. Jeżeli zostaną docenione, to z pewnością obdarują mamę kolejnym obrazkiem. Dlatego nie można ich krytykować. Dzieci bazgrzą, używają ciemnych kolorów (bo przejmują się ich właściwym doborem dopiero w piątym roku życia) i po prostu trzeba się z tym pogodzić. Zresztą wielu dorosłych też nie potrafi ładnie rysować. Rysowanie to ma być przede wszystkim dobra zabawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *