Ubieranki – Zabawa w ubieranie – Rozwój dziecka

Zabawa w ubieranie to proste i edukacyjne zajęcie, które przypadnie do gustu każdemu maluchowi. Uczy się on, że zmieniając strój postaci – zmienia się cały jej charakter. Ten sam misio może być lekarzem albo stewardessą, a wszystko zależy od tego, jaki strój dostanie. Dzięki ubierankom dziecko uczy się kompletować różne elementy i składać z nich zestawy. Wpływają również na spostrzegawczość i kojarzenie faktów. Przykładowo, dziecko składając postać policjanta, musi połączyć różne elementy jego munduru.

Lalki – ubieranie lalek

Najpowszechniejszym rodzajem ubieranek są lalki. Zwyczajowo kojarzone są one z dziewczynkami, ale nic nie stoi na przeszkodzie by bawili się nimi również chłopcy. To naturalne i nie ma w tym nic złego. Ubieranie lalek uczy jednej z podstawowych umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu. Maluch uczy się, w jaki sposób wkłada się różne rodzaje ubrań. Dziecko uczy się samodzielnie podejmować decyzje… a potem rezygnować i zmieniać zdanie.
Ubieranie lalek to pierwszy krok do „zabawy w życie”. Stąd warto je wspierać i zachęcać dziecko do odtwarzania zdarzeń, które faktycznie miały miejsce. Jest to jeden ze sposobów, żeby radzić sobie z emocjami, a także sposób na rozwijanie wyobraźni i kreowanie zainteresowań. Wielu projektantów mody, zaczynało od tworzenia kreacji dla swoich lalek, jeszcze w młodzieńczych latach.

Papierowe figurki – ubieranki, wycinanki

Zabawa nimi jest bardzo kreatywna, ale nadaje się raczej dla starszych dzieci. Polega ona na wycięciu schematu postaci oraz wielu ubrań dla niej. Ubranka te można samodzielnie ozdobić i pokolorować. Ważne tylko, aby miały wystające fragmenty, które można zaginać i przymocowywać do schematu laleczki. Figurka nie musi wcale być człowiekiem. Może też być misiem, czy lewkiem. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Można tworzyć nawet całe rodziny takich postaci. Na koniec zabawy, można przykleić je do kartki, a gotowy obrazek może zawisnąć na honorowym miejscu na lodówce.
Inną wersją tej zabawy jest przyklejanie na stałe ubranek do schematycznych figurek. W tej wersji więcej czasu zajmuje przygotowywanie i dekorowanie strojów, niż samo ich zakładanie. Taka zabawa wspomaga zmysł estetyczny malucha i nakłania go do projektowania własnych ubrań. Często można zaobserwować tu, że papierowe laleczki dostają bardzo podobne ubrania do tych, które maluch ma na sobie.

Klocki ubranka – zabawa w ubieranie

W sklepach z ekozabawkami dostępne są drewniane klocki, które układa się, tak by ubrać postać. Zestawy składają się z wytłoczonego kształtu postaci oraz drewnianych ubranek, które można wsuwać w postać. Dobiera się osobno koszulki, spodnie, buciki i nakrycia głowy. Czasami można wybierać również spośród twarzy postaci. Wtedy nauka jest rozszerzona o poznawanie emocji. W ten sposób ubieranki kształtują zmysł poznawczy dziecka.
Na tej samej zasadzie działają magnetyczne układanki. Zarysy postaci narysowane są na metalowej planszy, ubrania natomiast mają magnesy. Dzięki temu, można szybko i wygodnie ubierać postacie nawet w czasie jazdy samochodem. Elementy układanki nie przesuwają się ani nie rozsuwają się.

Zabawy online – gry ubieranki

Warto też pamiętać, że ubieranki są dostępne online. W Internecie znajdują się tysiące gier, które polegają na ubieraniu postaci w różnych sytuacjach. Nie jest to jednak polecany rodzaj zabawy, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Zabawa przy komputerze nie rozwija zdolności motorycznych dziecka. Wielu psychologów dziecięcych i pedagogów uważa, że im mniej czasu spędzonego przed ekranem, tym lepiej dla rozwoju mózgu.
Zabawy w ubieranie przez Internet, często wybierane są przez dziewczynki w wieku szkolnym. Dla nich jest to rodzaj twórczego zajęcia, które jest bardziej „na czasie” niż zabawa lalkami.

Udział rodzica w zabawie

We wszystkich aktywnościach bardzo ważny jest udział rodzica. Dobrze by był on też aktywny w czasie zabawy w ubieranie. Może on zadawać pytania o kolory ubrań, o nazwy poszczególnych części garderoby lub o to, kim jest powstająca postać. Takie udział to dodatkowy bodziec rozwojowy maluszka, a przy okazji dobry sposób na spędzenie czasu razem.

Comments

  1. Julia says:

    Gry edukacyjne

    Gry edukacyjne zwiększają rozum i dzieci mogą po przez zabawę wiele się nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *