Segregacja śmieci dla dzieci – Nauka przez zabawę

Żyjemy w świecie, w który zalewany jest przez śmieci. Stąd też bardzo ważne jest, by uczyć dzieci już od najmłodszych lat tego, by utrzymać Ziemię w czystości. Podstawą ekologicznego podejścia do życia jest właściwa segregacja śmieci dla dzieci. Tylko jak nauczyć jej dziecko?

Zrozumiała nauka segregacji odpadów

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. W ten sposób wchłaniają nowe informacje nawet o tym nie wiedząc. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, by dotrzeć nawet do najmłodszych. W wielu przedszkolach organizowane są specjalne zajęcia, które przekazują wiedzę z zakresu ekologii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dziecko wyniosło ją także z domu rodzinnego. Nauka segregacji odpadów, aby była skuteczna, musi być spójna. Dlatego dobrze byłoby właściwie segregować odpady również w domu i przedszkolu. Dziecko nauczone jest sytuacji, że ma do wyboru trzy śmietniki, zastanawia się nad tym, co gdzie wrzucić. Uznaje taką sytuację za normę i nie chce wyrzucać wszystkiego do jednego worka. I o to chodzi! Ważne, by zadbać o to, aby pojemniki były w ustalonych kolorach, które są zawsze takie same.

Pokaz sortowania śmieci

Najprostsza metoda do przygotowania pokazu. Należy uszykować trzy kosze na śmieci – zielony, żółty i niebieski oraz przykładowe odpady z każdej z grup. Dzieci mają za zadanie wrzucić je do właściwych pojemników. Do zielonego szkło, do niebieskiego papier, a do żółtego metale i tworzywa sztuczne. Kosze na śmieci mogą też być po prostu pomalowanymi, czy oklejonymi kartonami. Można potraktować je jako formę konkursu. Rywalizacja pobudzi dzieci do aktywności. Jest to najprostsza zabawa, która traktuje naukę segregacji odpadów w sposób dosłowny.

Wiersze i czytanki na temat ekologii

Starsze dzieci dobrze reagują na wszystko, czemu towarzyszy ładna oprawa graficzna. Zabawne wierszyki, wsparte odpowiednimi obrazkami lub zdjęciami z całą pewnością zapadną w pamięć przedszkolakom. W Internecie można znaleźć wiele gotowych propozycji eko-bajek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymyślić je samemu… albo razem z dzieckiem! Wspólne układanie rymowanki, na pewno przypadnie do gustu każdemu maluchowi.

Zakupy  – opakowania biodegradowalne

To zabawa, w którą dziecko może bawić się z rodzicami w czasie zakupów. Zadanie polega na poszukiwaniu produktów, które mają opakowania należące do danej grupy odpadów. Przykładowo na hasło: szkło, dzieci wyszukują dżemy w słoikach, czy soki w szklanych butelkach. Grę można przenieść na wyższy poziom wprowadzając punktację i element rywalizacji. Za pewien poziom punktów można przewidzieć drobną nagrodę, która będzie dla dziecka dodatkową motywacją.
W ten sposób zostaną naturalnie ominięte wszystkie produkty zapakowane w niejednorodne opakowania. W końcu jogurt zapakowany w plastikowe pudełko i tekturowy kartonik nie należy do żadnej grupy, prawda? W ten sposób, zabawa na zakupach dodatkowo owocuje tym, że kupujemy bardziej ekologiczne produkty.

Zabawa z bieganiem do celu

Trójkę dzieci można ubrać w bluzy w kolorze niebieskim, żółtym i zielonym. Będą one symbolizować pojemniki na dany rodzaj odpadów. Pozostałym dzieciom rozdajemy śmieci: plastikowe butelki, gazety, szklane słoiki, itp. Możemy też rozłożyć je w różnych miejscach sali tak, aby dzieci musiały ich szukać, a następnie zanieść do kolegi reprezentującego właściwy rodzaj śmietnika. Można wprowadzić element rywalizacji, poprzez podzielenie dzieci na drużyny lub wyznaczenie im indywidualnych zadań. Przykładowo jedno dziecko ma zbierać tylko szkło, a drugie tylko papier. Starsze dzieci można uczyć sekwencji, np. szkło-szkło-papier-plastik-plastik. W ten sposób dodatkowo będą ćwiczyć swoją pamięć, a zadanie staje się prawdziwym wyzwaniem.

Segregowanie śmieci – kolorowanki, wycinanki

Można również przygotować zabawę w formie wycinanki. Dziecko ma za zadanie najpierw wyciąć kształty kolorowych śmietników i odpadów, a później dopasować jedne do drugich. Jest to zajęcie, które uczy nie tylko segregacji odpadów, ale rozwija też manualnie. Na tej samej zasadzie można stworzyć również kolorowanki lub projekty plakatów do wykonania przez całą grupę dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *