Przedszkole prywatne – czy warto?

Choć w Polsce obowiązkowa edukacja przedszkolna dotyczy jedynie sześciolatków, rodzice zwykle decydują się na oddanie dzieci do tej placówki wychowawczej znacznie wcześniej. Szukając idealnego miejsca dla malucha, coraz częściej stawiają na przedszkole prywatne nawet, jeśli musi się to wiązać z wyższymi kosztami niż te, jakie generuje pobyt w placówce państwowej. Niekiedy inwestowanie w przedszkole prywatne jest koniecznością, bo w państwowym brakuje już miejsc. Coraz częściej opiekunowie nie wyobrażają sobie jednak innej opcji. Czy mają rację?

Przedszkole prywatne i program nauczania

Nie sposób utrzymywać, że wszystkie prywatne placówki przedszkolne stoją na jednakowo wysokim poziomie. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że rodzice bardzo często cenią je wyżej od publicznych przede wszystkim z uwagi na ciekawy program nauczania. W przedszkolu prywatnym nie rezygnuje się z podstawy programowej zalecanej przez państwo. Przeważnie dąży się jednak do tego, aby zaproponować maluchom coś więcej. Zazwyczaj grupa liczy sobie mniej maluchów, a tym samym łatwiej można skupić się na ich indywidualnych potrzebach. Dzieci uczą się przede wszystkim tego, jak funkcjonować w grupie rówieśniczej, na co zwracać uwagę budując relacje z kolegami i jak radzić sobie z własnymi emocjami. Wiele uwagi poświęca się jednak również ich indywidualnemu rozwojowi rozumianemu jako coś znacznie ważniejszego niż nauka pisania i czytania.

Przedszkole prywatne i względy bezpieczeństwa

Jak już wspomniano, grupy w przedszkolu prywatnym są zwykle mniej liczne niż w placówkach państwowych. Dzięki temu jeden opiekun ma pod swoją pieczą znacznie mniejszą liczbę maluchów. Kilkulatki charakteryzuje zdumiewająca kreatywność i pomysłowość, nic więc dziwnego, że rodzice poświęcają wiele uwagi kwestiom związanym z ich bezpieczeństwem. Ochronienie dzieci przed każdym zagrożeniem nie jest możliwe, wysoki poziom opieki gwarantowany przez przedszkole prywatne przyczynia się jednak do tego, że rodzice nie muszą przesadnie stresować się tylko dlatego, że maluchy pozostają poza domem.

Prywatne przedszkole i jego dostępność

Mocnym argumentem przemawiającym za posłaniem dziecka do przedszkola prywatnego jest także dostęp do placówek tego typu. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy z nimi do czynienia jedynie w największych miejscowościach, dziś jednak przedszkole prywatne można spotkać także w mniejszych miejscowościach. Przeważnie o miejscu dla dziecka przesądza w takim wypadku kolejność napływających zgłoszeń, rodzice mają więc pewność, że maluchy znajdą bezpieczną przystań, gdy oni wrócą do pracy.