Perfumy a niemowlęta – czy to dobry pomysł?

„Moje dziecko źle reaguje na nowe osoby”, „To wszystko pewnie przez ząbki, właśnie mu wychodzą”, „Ma dzisiaj zły humor, możliwe, że zbliża się skok rozwojowy” – niejednokrotnie właśnie w taki, a także na szereg innych sposobów komentowane jest płaczliwe zachowanie niemowlaka wziętego na ręce przez ciocię czy wujka, którego nie znają. Można by pomyśleć, że dziecko po prostu boi się obcych, nieznanych mu ludzi, ale jak wytłumaczyć fakt, że przy jednych jest płaczliwe i rozdrażnione, a przy innych momentalnie staje się oazą spokoju i zasypia w mgnieniu oka? Mało osób wie, że niechęć maleństwa do osoby, która trzyma ją na rękach, może być spowodowana… jej zapachem. Jak niemowlęta reagują na woń perfum? Jakie aromaty są przyjazne małym dzieciom oraz czy perfumy stworzone dla nich samych to dobry pomysł?

Małe dzieci, a szczególnie niemowlęta są bardzo wrażliwe na zapachy. Zapach mamy – osoby, którą znają i przy której czują się bezpiecznie – zdecydowanie je uspokaja. W ramionach bliskiego odnajdują spokój i z tym uczuciem kojarzą zapach swojego rodzica. Czasem wystarczy noszony przez mamę sweter czy inny element odzieży naznaczony znajomym zapachem, aby maluch błyskawicznie się uspokoił.

Niestety, zbyt mocny i nachalny zapach ciężkich perfum może wywołać u malca zupełnie inne zachowanie. Szczególnie drażniące mogą być zapachy perfum – zbyt intensywne, wręcz duszące – często noszone przez starsze osoby. Niekorzystnie na niemowlaki działa także zapach detergentów – środków do prania i płukania, płynów dezynfekujących czy innych specyfików chemicznych. Warto zwrócić uwagę czy ubranka malucha lub jego pościel nie jest zbyt mocno przesiąknięta zapachem proszku lub płynu, który może być uciążliwy dla maluszka. Nawet zbyt mocna woń odświeżacza powietrza, ulubionej świeczki czy kadzidełek może się okazać przeszkodą w osiągnięciu przez dziecko spokoju. Każdy maluch jest inny – jednemu nie będzie to przeszkadzać, a drugi będzie zanosił się płaczem, dlatego przy identyfikowaniu rozdrażnieniu dziecka, warto wziąć pod uwagę również zapachy dające się wyczuć w mieszkaniu.

Jakie aromaty dzieci lubią? Zdecydowanie lekkie, świeże i nieuporczywe. Delikatne, naturalne zapachy powinny być bardziej przyjazne dla maluchów w wieku niemowlęcym. Dla nieco starszych dzieci produkowane są nawet specjalne perfumki o przyjemnych, dobrze znanych im aromatach (na przykład guma balonowa czy ulubione owoce). Małe księżniczki pragną naśladować swoje mamy we wszystkim, dlatego chętnie korzystają z wody toaletowej przeznaczonej specjalnie dla nich. Zapachy skierowane do dzieci nie zawierają alkoholu, jak również nie podrażniają wrażliwej skóry.

Mając małe dziecko, warto dobrze zastanowić się nad preferowanymi przez nas zapachami i ograniczyć się do tych lekkich, niedrażniących, które niemowlęta zdecydowanie lepiej będą tolerować. W sklepie internetowym Perfumy.pl można znaleźć wiele ciekawych kompozycji zapachowych przyjaznych dzieciom oraz niemowlętom, które dostępne są w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *