Nauka literek dla dzieci – To nie takie straszne

Żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć jak ważne, aby ich maluch poznał literki. Są one podstawą do nauki czytania, a potem też i pisania. To pierwszy poważny krok do samodzielności naszego malucha. Kiedy najlepiej zacząć naukę? Jak pomóc dziecku w tym okresie?

Dobre podejście

Przede wszystkim należy pamiętać, że nauka powinna być zabawą. Nie można stwarzać zbyt wielkiej presji, czy irytować się w razie początkowych niepowodzeń. Naukę liter dobrze zacząć jak najwcześniej. Według Marii Montressori, dziecko trzyletnie może nauczyć się czytać w ciągu kilku miesięcy, natomiast sześcioletniemu – może zająć to nawet dwa lata! To ogromna różnica! Prawda jednak jest taka, że naukę liter można rozpocząć dopiero wtedy, gdy dziecko wykazuje nimi zainteresowanie. Pamiętajmy także, że dzieci nie traktują nauki liter jako obowiązek, a jako ciekawą przygodę i klucz do zrozumienia otaczającego świata. W końcu, każdy chce wiedzieć, co jest napisane na kolorowych szyldach! Najważniejsze jednak jest, aby brać pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre dzieci, czytają mając pięć lat, a inne – uczą się tego dopiero w szkole. Nie ma w tym nic złego. Zadaniem rodzica jest wspierać rozwój, a nie wymuszać go.

Naukę literek zacznij od podstaw

Najlepiej zacząć naukę od czegoś, co zainteresuje każde dziecko – jego własnego imienia. Jeżeli jest długie – to lepiej je zdrobnić i np. zamiast Franciszek, pokazać dziecku jak zapisać Franek. Własne imię, z pewnością przykuje uwagę malucha i spowoduje, że będzie on chciał więcej. Z pewnością zrodzi też wiele pytań: jak napisać „mama”, „tata” itd. A o to przecież chodzi! Dziecko ma samo zainteresować się tematem, bo to jedyny sposób na to, by nauka była skuteczna. Do tej zabawy wystarczy tylko kartka i ołówek. Zapisujemy po kolei potrzebne literki i tłumaczymy, np. że „b” ma brzuszek a „l” laseczkę. Ważne, aby pisać wyraźnie i dużymi literami. Znaki graficzne muszą być oddzielone od siebie i czytelne. Starsze dzieci możemy zachęcać nawet do tego, by próbowały same zapisać proste wyrazy. Dobrą okazją do nauki liter będzie podpisywanie własnych dzieł. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mały artysta sam podpisywał swoje obrazki. Większość dzieci robi to bardzo chętnie, a własnoręczny podpis jest tylko kolejnym powodem do dumy.

Skojarzenia

Najprostszym sposobem na naukę literek jest gra w skojarzenia. Polega ona na tym, że pokazujemy dziecku jakąś literę, a następnie staramy się „przerobić” ją na coś innego. Przykładowo literka „S” wygląda jak wąż, a „B” może być uśmiechniętym grubaskiem. W ten sposób, dziecko zapamiętuje literki dzięki kojarzeniu ich kształtu z rzeczami znanymi z codziennego życia. Później warto zabawę rozwinąć i wymienianie jak największej ilości przedmiotów zaczynających się na daną literę alfabetu. To ciekawe zajęcie, które po prostu nie może się znudzić.

Zabawy z klockami literkami

Do nauki liter warto wykorzystać klocki lub tekturki z wydrukowanymi literkami. Można układać z nich dowolne słowa lub imiona, a dodatkowo kojarzą się dziecku z czymś, co już zna – bo klockami bawi się przecież już od dawna. Tę samą rolę mogą pełnić puzzle piankowe.
Z klocków można budować różne konstrukcje i równocześnie tłumaczyć, co tworzą zapisane na nich literki.

Nauka literek poprzez obserwację

Dzieci bardzo dobrze uczą się przez obserwację otoczenia. Z tego powodu warto umieścić na ścianie tablicę z wypisanymi literami alfabetu. Najlepiej byłoby gdyby zawierała ona wielkie i małe litery, a do tego była w wersji pisanej i drukowanej. Badania dowodzą, że dzieci, które znają alfabet pisany, nie mają problemu z odczytywaniem liter drukowanych. W drugą stronę to jednak nie działa. Plansze z literami będą w naturalny sposób wzbudzać ciekawość malucha i staną się elementem życia. Z czasem, dziecko samo zacznie dopytywać o to, co jest na nich napisane. Wtedy trzeba spokojnie tłumaczyć. Najlepiej jedną lub dwie literki przy jednym podejściu, ale nie więcej. Zbyt dużo informacji na raz zrobi niepotrzebny mętlik w głowie malucha. Warto też zacząć naukę od samogłosek, a dopiero potem przejść do spółgłosek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *