Jak wykorzystać wiedzę o okresach sensytywnych podczas wyboru zabawek dla dziecka?

Wychowanie dziecka nie jest zadaniem prostym i wymaga ogromnej świadomości oraz cierpliwości od rodziców. Kształtowanie nowego członka rodziny i społeczeństwa to ogromna odpowiedzialność, dlatego wspieranie prawidłowego rozwoju ma tak duże znaczenie. Wiedza o okresach sensytywnych w życiu każdego dziecka, czyli czasie szczególnego rozwoju w danym obszarze, może więc być bardzo pomocna. Dzięki temu wiadomo kiedy wprowadzić pierwsze instrumenty muzyczne dla dzieci lub rozpocząć inne aktywności wymagające nowych umiejętności oraz kreatywności.

Zdolności muzyczne

Okres sensytywny związany z rozwojem muzycznym tak naprawdę rozpoczyna się już w życiu płodowym. Tuż przed przyjściem na świat, dziecko rozpoznaje głosy swoich rodziców, a także przyzwyczaja się do hałasów obecnych każdego dnia w mieszkaniu. Dlatego też bardzo wiele noworodków uspokaja się przy dźwiękach piosenek, które matka bardzo często słuchała podczas trwania ciąży. Nawet najmniejsze niemowlęta uspokajają się podczas śpiewania kołysanek przez rodziców i chętnie bawią się zabawkami z melodyjkami. Pierwsze instrumenty dla dzieci, które wymagają nieco więcej umiejętności manualnych, należy wprowadzać do zabaw w momencie, gdy dziecko potrafi je wykorzystywać. Obecność muzyki w życiu dziecka od pierwszego dnia po porodzie, a nawet jeszcze wcześniej, to najlepszy sposób na rozwinięcie słuchu muzycznego oraz poczucia rytmu. Instrumenty muzyczne dla dziecka to także świetna zabawka wykorzystywana podczas wspólnie spędzanego czasu z rodzicami lub opiekunami. Największą wartość edukacyjną i rozwojową dla dziecka ma zabawa z własnymi rodzicami lub innymi bliskimi osobami. Dzięki temu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, bycia akceptowanym i kochanym, a także czerpią ogromną satysfakcję z zabawy.

Zdolności artystyczne

Okres dzieciństwa to czas, gdy występuje największa kreatywność, a wyobraźnia twórcza wydaje się być prawie nieograniczona. Rozwój poprzez sztukę i różne artystyczne aktywności, odbywa się niezwykle swobodnie. Uwrażliwianie dziecka na otaczający go świat, może przybierać najróżniejsze formy, również w zależności od umiejętności oraz zainteresowań rodziców lub opiekunów. Instrumenty muzyczne dla dzieci również są niezwykle przydatne podczas wspierania rozwoju artystycznego małej pociechy. Dziecko mając narzędzie i podstawowe zdolności muzyczne, a także wrażliwość artystyczną i rozwiniętą kreatywność, z czasem rozpocznie eksperymentowanie i poszukiwanie własnych sposobów na muzyczne zabawy. To właśnie kreatywne zabawy i wykorzystywanie twórczej wyobraźni jest najlepszą metodą na wspieranie rozwoju swojego dziecka w swobodny i zupełnie niewymuszony sposób. 

Zdolności językowe

Wielu rodziców mających świadomość jak wygląda obecny świat i w którą stronę będzie się rozwijał, mocno stawia na edukację językową swoich dzieci. Umiejętność posługiwania się obcymi językami jest obecnie prawie niezbędna w dorosłym życiu i ogromnie poszerza perspektywy. Najlepszym czasem na rozwój wielojęzykowy dziecka przypada na pierwsze miesiące i lata życia dziecka. Największą rolę ponownie odgrywają więc rodzice, którzy będą posługiwać się przy dziecku obcym dialektem. Dzięki temu mózg dziecka rozwinie się w nieco innym rytmie, a każdy z języków będzie tym ojczystym.

Wiele dzieci wykazuje się szczególnymi umiejętnościami z poszczególnych obszarów, które rodzice dostrzegają wraz z ich rozwojem. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją okresy sensytywne, w trakcie których wszystkie dzieci wykazują się szczególną wrażliwością na konkretne umiejętności. Dzięki temu, można w przemyślany sposób wprowadzać między innymi pierwsze instrumenty muzyczne dla dzieci, zabawy artystyczne oraz języki obce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *